Home | Register | Quick Links | FAQ | Donate | Contact |
Indiana Open Wheel
> Indiana Open Wheel Forum
>
Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil national s
|
Thread Tools |
9/12/16, 2:20 PM |
#1
Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil national s
|
||
Senior Member
Join Date: Jul 2007 Posts: 11,570 |
9/12/16 2:11 PM TERRE HAUTE AND HAUBSTADT AWAIT USAC AMSOIL NATIONAL SPRINTS THIS FRI.-SAT.
http://usacracing.com/news/sprint-ca...s-this-fri-sat TERRE HAUTE’S “HURTUBISE” AND “HAUBSTADT HUSTLER” AWAIT USAC AMSOIL NATIONAL SPRINTS FRI.-SAT. The “Jim Hurtubise Classic” and the “Haubstadt Hustler” are on tap in Indiana this week for the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship. Friday, September 16th’s “Jim Hurtubise Classic” unfolds at the Terre Haute Action Track while Saturday, September 17th's “Haubstadt Hustler,” co-sanctioned by MSCS, is at Tri-State Speedway in Haubstadt. Brady Bacon, fresh from his victory in last Saturday’s USAC/CRA “California Sprint Week” finale at Hanford, Calif., leads the series into this weekend’s National Sprint events. He has a 173-point lead over Robert Ballou, who is sidelined following a neck injury over a week ago at Calistoga, Calif. Chase Stockon, of Fort Branch, Indiana, sits third in the standings, 60 behind Ballou and 233 behind Bacon. Friday’s Terre Haute spectacular honors the driver who scored five consecutive USAC Sprint race wins at the legendary half-mile between 1960 and 1962. Ballou won the “Tony Hulman Classic” there in May, while the “Don Smith Classic” Indiana Sprint Week finale in July went to Stockon. Stockon, who won in 2012, joins other previous “Hurtubise Classic” winners Jon Stanbrough (2010), Chris Windom (2011), Jerry Coons, Jr. (2013) and Bacon (2014) in Friday night’s field. Stockon also won at Haubstadt in April and Carson Short was the Indiana Sprint Week winner at Tri-State in July while Brady Short won last year’s “Haubstadt Hustler.”* Cullman, Alabama’s Kevin Thomas, Jr., who has been on a tear of late, winning three of the four most recent USAC Sprint races - all at Kokomo (Ind.) Speedway – won the “Haubstadt Hustler” back in 2013. Friday night’s “Jim Hurtubise Classic” gets underway with pit gates opening Wednesday at 3pm and grandstands at 4pm.* Cars hit the track with hot laps set for 6:30pm, ProSource Qualifying slated for 7pm and racing scheduled to begin at 7:30. Saturday night’s “Haubstadt Hustler” has the pit gates opening at 3:30pm and grandstands at 4:30pm.* ProSource Qualifying starts at 6:30pm with racing to begin at 7:30pm. (CST) ---------------------------------------------------------------------------- UPCOMING USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP EVENTS: DATE: Friday, September 16, 2016 SERIES: USAC AMSOIL Sprint Car National Championship TRACK: Terre Haute Action Track (Terre Haute, Indiana) – 1/2-mile dirt oval EVENT: “Jim Hurtubise Classic” featuring the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship STARTING TIMES: Pit gates open Wednesday at 3:00, grandstands at 4:00, hot laps at 6:30, qualifying at 7:00 and racing will begin at 7:30. TICKETS: Grandstand admission is $25, infield admission is $15, and children 10 and under are free. TRACK ADDRESS: 3901 South US Hwy 41, Terre Haute, IN 47807 TRACK PHONE: Track Enterprises: (217) 764-3200.* Race Day: (812) 232-4040 TRACK WEBSITE: http://trackenterprises.com/ & http://terrehauteactiontrack.net/ MEDIA COVERAGE: Live updates on https://www.facebook.com/usacracing/ and https://twitter.com/USACNation and available on the Race Monitor app on your phone. ---------------------------------------------------------------------------- UPCOMING USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP EVENTS DATE: Saturday, September 17, 2016 SERIES: USAC AMSOIL Sprint Car National Championship TRACK: Tri-State Speedway (Haubstadt, Indiana) – ¼-mile, high-banked dirt oval EVENT: “Haubstadt Hustler” featuring the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship (co-sanctioned by the Midwest Sprint Car Series) and Modifieds STARTING TIMES: Pit gate opens at 3:30pm.* Grandstands open at 4:30pm.* Qualifying starts at 6:30 PM with racing to start at 7:30 PM (CST) TICKETS: Adults $25, Students (Age 13-18) $20, Children 12 & Under Free TRACK ADDRESS: 10149 U.S. 41, Haubstadt, IN 47639 TRACK PHONE: (812) 768-5995 TRACK WEBSITE: http://www.tristatespeedway.com/index.php MEDIA COVERAGE: Live updates on https://www.facebook.com/usacracing/ and https://twitter.com/USACNation and available on the Race Monitor app on your phone. ---------------------------------------------------------------------------- “JIM HURTUBISE CLASSIC” WINNERS: 1990: Jack Hewitt, 1991: Jack Hewitt, 1992: Rusty McClure, 1993: Robbie Stanley, 1994: Tray House, 1995: Jack Hewitt, 1996: Kevin Thomas, 1997: J.J. Yeley, 1998: Tony Elliott, 1999: Tony Jones, 2010: Jon Stanbrough, 2011: Chris Windom, 2012: Chase Stockon, 2013: Jerry Coons, 2014: Brady Bacon, 2015: Robert Ballou ---------------------------------------------------------------------------- “HAUBSTADT HUSTLER” WINNERS: 2011: Casey Riggs, 2012: Daron Clayton, 2013: Kevin Thomas, Jr., 2014: Daron Clayton, 2015: Brady Short ---------------------------------------------------------------------------- 2016 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10): 1.** (2092) Brady Bacon (Broken Arrow, OK) 2.** (1919) Robert Ballou (Rocklin, CA) 3.** (1851) Thomas Meseraull (San Jose, CA) 4.** (1839) Chase Stockon (Fort Branch, IN) 5.** (1748) Dave Darland (Lincoln, IN) 6.** (1725) Chad Boespflug (Hanford, CA) 7.** (1702) C.J. Leary (Greenfield, IN) 8.** (1580) Chris Windom (Canton, IL) 9.** (1264) Max McGhee (Camby, IN) 10. (1155) Aaron Farney (Brookston, IN) ---------------------------------------------------------------------------- 2016 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP “ROOKIE” DRIVER POINT STANDINGS: 1.** (675) Isaac Chapple (Willow Branch, IN) 2.** (341) Cole Ketcham (Muncie, IN) 3.** (291) Tony DiMattia (Malvern, PA) 4.** (225) Zach Daum (Pocahontas, IL) 5.** (195) Kent Schmidt (Owensville, IN) 6.** (193) Matt Goodnight (Winchester, IN) 7.** (153) Tom Harris (Banbury, Oxfordshire, England) 8.** (122) Carmen Perigo (Stoystown, PA) 9.** (113) Robert Bell (Colfax, IA) 10. (104) Aric Gentry (Robards, KY) ---------------------------------------------------------------------------- 2016 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP OWNER POINT STANDINGS (TOP-10): 1.** (2092) Dynamics, Inc. #69 2.** (1919) Ballou Motorsports #1 3.** (1879) 32/TBI Racing #32 4.** (1802) Amati Racing #66 5.** (1771) Baldwin Brothers Racing #5 6.** (1748) Jeff Walker/Curb-Agajanian Racing #11 7.** (1725) NineEight Motorsports/EZR #98E 8.** (1679) Michael Dutcher Motorsports #17GP 9.* *(1444) Sam McGhee Motorsports #17 10. (1260) Rock Steady Racing #3R ---------------------------------------------------------------------------- 2016 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS: Feb 18: Ocala, FL - Bubba Raceway Park WINNER: Bryan Clauson Feb 19: Ocala, FL - Bubba Raceway Park WINNER: Robert Ballou Feb 20: Ocala, FL - Bubba Raceway Park WINNER: Thomas Meseraull Apr 2: Lawrenceburg, IN - Lawrenceburg Speedway WINNER: Dave Darland Apr 15: Bloomington, IN - Bloomington Speedway WINNER: Bryan Clauson Apr 16: Haubstadt, IN - Tri-State Speedway WINNER: Chase Stockon Apr 23: Montpelier, IN - Montpelier Motor Speedway WINNER: Brady Bacon May 6: Rossburg, OH - Eldora Speedway WINNER: Bryan Clauson May 7: Rossburg, OH - Eldora Speedway WINNER: Chad Boespflug May 20: Gas City, IN - Gas City I-69 Speedway WINNER: Scotty Weir May 21: Brownstown, IN - Brownstown Speedway WINNER: Kevin Thomas, Jr. May 25: Terre Haute, IN - Terre Haute Action Track WINNER: Robert Ballou Jun 7: Bechtelsville, PA - Grandview Speedway WINNER: Bryan Clauson Jun 8: Abbottstown, PA - Lincoln Speedway WINNER: Bryan Clauson Jun 9: New Egypt, NJ - New Egypt Speedway WINNER: Chad Boespflug Jun 11: Port Royal, PA - Port Royal Speedway WINNER: Bryan Clauson Jun 12: York Haven, PA - Susquehanna Speedway WINNER: Chris Windom Jun 23: Jackson, MN - Jackson Motorplex WINNER: Brady Bacon Jun 24: Eagle, NE - Eagle Raceway WINNER: Chad Boespflug Jun 25: Kansas City, KS - Lakeside Speedway WINNER: Robert Ballou Jun 26: Kansas City, KS - Lakeside Speedway WINNER: Thomas Meseraull Jul 1: Putnamville, IN - Lincoln Park Speedway WINNER: Robert Ballou Jul 8: ***Gas City, IN - Gas City I-69 Speedway WINNER: Tyler Courtney Jul 9: ***Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: Kyle Cummins Jul 10: ***Lawrenceburg, IN - Lawrenceburg Speedway WINNER: Bryan Clauson Jul 14: ***Putnamville, IN - Lincoln Park Speedway WINNER: Brady Short Jul 15: ***Bloomington, IN - Bloomington Speedway WINNER: Brent Beauchamp Jul 16: ***Haubstadt, IN - Tri-State Speedway WINNER: Carson Short Jul 17: ***Terre Haute, IN - Terre Haute Action Track WINNER: Chase Stockon Aug 20: (SE) Brandon, SD - Badlands Motor Speedway WINNER: Chad Boespflug Aug 21: (SE) Brandon, SD - Badlands Motor Speedway WINNER: Chad Boespflug Aug 24: (SE) Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: Rained Out Aug 25: Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: Kevin Thomas, Jr. Aug 26: Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: C.J. Leary Aug 27: Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: Kevin Thomas, Jr. Sep 2: (SE) Kokomo, IN - Kokomo Speedway WINNER: Kevin Thomas, Jr. Sep 16: Terre Haute, IN - Terre Haute Action Track Sep 17: Haubstadt, IN - Tri-State Speedway Sep 24: Rossburg, OH - Eldora Speedway Oct 1: Lawrenceburg, IN - Lawrenceburg Speedway Nov 4: ### Queen Creek, AZ - Arizona Speedway Nov 5: ### Queen Creek, AZ - Arizona Speedway Nov 10: ### Perris, CA - Perris Auto Speedway Nov 11: ### Perris, CA - Perris Auto Speedway Nov 12: ### Perris, CA - Perris Auto Speedway * Races noted with (SE) represent a non-points-paying "Special Event" Races noted with %%% represent Eastern Storm Races noted with @@@ represent California Sprint Week. Races noted with *** represent Indiana Sprint Week Races noted with ### represent a race with the USAC AMSOIL National Sprint Car Series. ---------------------------------------------------------------------------- 2016 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP STATISTICS: FEATURE WINS: 1. (7) Bryan Clauson (Bubba Raceway Park on Feb. 18, Bloomington Speedway on April 15, Eldora Speedway on May 6, Grandview Speedway on June 7, Lincoln Speedway on June 8, Port Royal Speedway on June 11 & Lawrenceburg Speedway on July 10) 2. (4) Robert Ballou (Bubba Raceway Park on Feb. 19, Terre Haute Action Track on May 25, Lakeside Speedway on June 25 & Lincoln Park Speedway on July 1) 3. (3) Chad Boespflug (Eldora Speedway on May 7, New Egypt Speedway on June 9 & Eagle Raceway on June 24) *** (3) Kevin Thomas, Jr. (Brownstown Speedway on May 21, Kokomo Speedway on Aug. 25 & Kokomo Speedway on Aug. 27) 5. (2) Brady Bacon (Montpelier Motor Speedway on Apr. 23 & Jackson Motorplex on June 23) *** (2) Thomas Meseraull (Bubba Raceway Park on Feb. 20 & Lakeside Speedway on June 26) *** (2) Chase Stockon (Tri-State Speedway on Apr. 16 & Terre Haute Action Track on Jul. 17) 8. (1) Brent Beauchamp (Bloomington Speedway on Jul. 15) *** (1) Tyler Courtney (Gas City I-69 Speedway on July 8) *** (1) Kyle Cummins (Kokomo Speedway on July 9) *** (1) Dave Darland (Lawrenceburg Speedway on Apr. 2) *** (1) C.J. Leary (Kokomo Speedway on Aug. 26) *** (1) Brady Short (Lincoln Park Speedway on Jul. 14) *** (1) Carson Short (Tri-State Speedway on Jul. 16) *** (1) Scotty Weir (Gas City I-69 Speedway on May 20) *** (1) Chris Windom (Susquehanna Speedway on June 12) * “SPECIAL EVENT” FEATURE WINS: 1. (2) Chad Boespflug (Badlands Motor Speedway on Aug. 20 & Badlands Motor Speedway on Aug. 21) * FEATURE LAPS LED: 1.** (131) Robert Ballou 2.** (123) Bryan Clauson 3.** (104) Brady Bacon 4.** (87) Chad Boespflug 5.** (77) Chase Stockon 6.** (65) Dave Darland 7.** (51) Chris Windom 8.** (72) Kevin Thomas, Jr. 9.** (35) Thomas Meseraull 10. (30) Carson Short 11. (28) C.J. Leary 12. (21) Brent Beauchamp 13. (19) Brady Short 14. (14) Hunter Schuerenberg 15. (9) Kyle Cummins 16. (8) Tyler Courtney 17. (6) Jarett Andretti, Max McGhee & Scotty Weir 20. (5) Tony DiMattia & Shane Golobic 22. (3) Dallas Hewitt & Shawn Westerfeld 24. (1) Isaac Chapple & Justin Grant * TOP-FIVE FEATURE FINISHES: 1. **(16) Brady Bacon 2.** (13) Thomas Meseraull 3.** (11) Chase Stockon 4.** (10) Robert Ballou & Bryan Clauson 6.** (9) Dave Darland, C.J. Leary & Chris Windom 9.** (8) Chad Boespflug & Kyle Cummins 11. (7) Kevin Thomas, Jr. 12. (6) Tyler Courtney 13. (4) Shane Cottle & Max McGhee 15. (2) Jarett Andretti, Justin Grant, Carson Short & Scotty Weir 19. (1) Brent Beauchamp, Jerry Coons, Jr., Aaron Farney, Shane Golobic, Dallas Hewitt, Josh Hodges, Brady Short, Jon Stanbrough * TOP-TEN FEATURE FINISHES: 1.** (27) Brady Bacon 2.** (25) Robert Ballou 3.** (22) Dave Darland & Thomas Meseraull 5.** (21) C.J. Leary 6.** (20) Chase Stockon & Chris Windom 8.** (17) Chad Boespflug 9.** (13) Bryan Clauson 10. (12) Tyler Courtney & Max McGhee 12. (11) Kyle Cummins & Kevin Thomas, Jr. 14. (10) Jerry Coons Jr. & Justin Grant 16. (8) Shane Cottle 17. (7) Aaron Farney 18. (6) Jarett Andretti 19. (5) Carson Short 20. (4) Brady Short 21. (3) Shane Golobic, Josh Hodges, Jon Stanbrough & Scotty Weir 25. (2) Isaac Chapple, Dallas Hewitt, Logan Jarrett, Hunter Schuerenberg, Landon Simon & Kody Swanson 31. (1) Joe Bares, Brent Beauchamp, Joey Biasi, Rob Caho Jr., Colten Cottle, Zach Daum, Tony DiMattia, A.J. Hopkins, Ryan Kitchen, Critter Malone, Carmen Perigo & Kent Schmidt & Tyler Thomas * PROSOURCE FAST QUALIFYING TIMES: 1. **(6) Bryan Clauson 2. **(4) C.J. Leary, Thomas Meseraull & Chase Stockon 5.** (3) Brady Bacon 6. **(2) Chad Boespflug, Tyler Courtney, Josh Hodges & Max McGhee 10. (1) Kyle Cummins & Chris Windom * HEAT RACE WINS (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension (CSI), Benic Enterprises & Indy Race Parts): 1.** (11) Robert Ballou 2.** (8) Brady Bacon, Chad Boespflug, Thomas Meseraull, Chase Stockon & Chris Windom 7.** (6) Shane Cottle 8.** (4) Tyler Courtney, Dave Darland, C.J. Leary & Jon Stanbrough 12. (3) Bryan Clauson, Max McGhee & Hunter Schuerenberg 15. (2) Jerry Coons, Jr., Aaron Farney, Brady Short, Carson Short & Tyler Thomas 20. (1) Jarett Andretti, Brent Beauchamp, Nick Bilbee, Shane Cockrum, Shane Cottle, Kyle Cummins, Zach Daum, Cody Gardner, Justin Grant, Dallas Hewitt, A.J. Hopkins, Logan Jarrett, Ryan Kitchen, Carmen Perigo, Kyle Robbins, Kent Schmidt, Mark Smith, Kevin Thomas, Jr., & Scotty Weir * QUALIFYING RACE WINS: 1. (1) Brady Bacon, Robert Ballou & Dave Darland * SEMI WINS: 1. (3) Brady Bacon, C.J. Leary & Kevin Thomas, Jr. 4. (2) Tyler Thomas & Chris Windom 6. (1) Robert Ballou, Chad Boespflug, Bryan Clauson, Jerry Coons, Jr., Tyler Courtney, Dave Darland, Aaron Farney, Logan Jarrett, Max McGhee, Landon Simon, Brady Short, Carson Short, Casey Shuman, Jon Stanbrough & Chase Stockon * C-MAIN WINS: 1. (2) Colten Cottle & Brian Karraker 3. (1) Jarett Andretti, Jeff Bland, Jr., Chad Boespflug, Travis Hery & Jon Stanbrough * FEATURE STARTS: 1.** (32) Brady Bacon, Robert Ballou, Chad Boespflug, Dave Darland, C.J. Leary, Thomas Meseraull & Chase Stockon 8.** (28) Aaron Farney & Chris Windom 10. (26) Max McGhee 11. (22) Landon Simon 12. (21) Jarett Andretti 13. (20) Kyle Cummins, Jon Stanbrough & Kevin Thomas, Jr. 16. (19) Shane Cottle 17. (17) Jerry Coons, Jr. 18. (16) Isaac Chapple & Justin Grant 20. (15) Bryan Clauson 21. (13) Tyler Courtney 22. (12) Carson Short 23. (11) Bret Mellenberndt 24. (10) Logan Jarrett 25. (9) Hunter Schuerenberg & Brady Short 27. (8) Cole Ketcham 28. (7) Kody Swanson & Tyler Thomas 30. (6) Brent Beauchamp, Zach Daum & Tony DiMattia 33. (5) Shane Golobic, Josh Hodges & Mark Smith 36. (4) Rob Caho Jr., Colten Cottle, Dallas Hewitt, Dakota Jackson, Kyle Moody, Scotty Weir & Mitch Wissmiller 43. (3) Joey Biasi, Clinton Boyles, Matt Goodnight, A.J. Hopkins, Riley Kreisel, Brandon Mattox, Carmen Perigo, Kent Schmidt, Casey Shuman & Dustin Smith 53. (2) Joe Bares, Jeff Bland, Jr., Shane Cockrum, Tom Harris, J.J. Hughes, Warren Johnson, Jordan Kinser, Joss Moffatt, Chris Parkinson, Kenny Potter, Terry Richards, Kyle Robbins, Alex Schriever, Brandon Stevenson & Matt Westfall 68. (1) Nevil Algieo, Robert Bell, Nick Bilbee, Clinton Bruns, Wyatt Burks, Mike Ell, Cody Gardner, Aric Gentry, Brandon Halverson, Tyler Hewitt, Brian Karraker, Ryan Kitchen, Harris Kohen, James Lyerla, Critter Malone, Brandon Morin, Bill Rose, Kyle Simon, Brandon Spithaler, Danny Thoman, Shawn Westerfeld, & Brandon Whited & Kyle Wissmiller ---------------------------------------------------------------------------- KSE RACING PRODUCTS “HARD CHARGER” OF THE RACE: 2/18: Bubba Raceway Park - Brady Short (7 positions) 2/19: Bubba Raceway Park – Bryan Clauson (13 positions) 2/20: Bubba Raceway Park – Jon Stanbrough (13 positions) 4/2: Lawrenceburg Speedway – Dallas Hewitt (15 positions) 4/15: Bloomington Speedway - Bryan Clauson (10 positions) 4/16: Tri-State Speedway – Robert Ballou (9 positions) 4/23: Montpelier Motor Speedway – C.J. Leary (9 positions) 5/6: Eldora Speedway – Bryan Clauson (5 positions) 5/7: Eldora Speedway – C.J. Leary (10 positions) 5/20: Gas City I-69 Speedway – Kevin Thomas, Jr. (11 positions) 5/21: Brownstown Speedway – Robert Ballou (8 positions) 5/25: Terre Haute Action Track – Chris Windom (15 positions) 6/7: Grandview Speedway – Chris Windom (11 positions) 6/8: Lincoln Speedway – Thomas Meseraull (7 positions) 6/9: New Egypt Speedway – Jerry Coons, Jr. (7 positions) 6/11: Port Royal Speedway – Shane Golobic (14 positions) 6/12: Susquehanna Speedway – C.J. Leary (10 positions) 6/23: Jackson Motorplex – Thomas Mesearull (5 positions) 6/24: Eagle Raceway – Dave Darland (10 positions) 6/25: Lakeside Speedway – Bret Mellenberndt (7 positions) 6/26: Lakeside Speedway – Isaac Chapple (15 positions) 7/1: Lincoln Park Speedway – Chris Windom (12 positions) 7/8: Gas City I-69 Speedway – Tyler Courtney (15 positions) 7/9: Kokomo Speedway – Jerry Coons, Jr. (18 positions) 7/10: Lawrenceburg Speedway – Kyle Cummins (12 positions) 7/14: Lincoln Park Speedway – Thomas Meseraull (13 positions) 7/15: Bloomington Speedway – Robert Ballou (7 positions) 7/16: Tri-State Speedway – Robert Ballou (12 positions) 7/17: Terre Haute Action Track – Jerry Coons, Jr. (10 positions) 8/25: Kokomo Speedway – Jon Stanbrough (7 positions) 8/26: Kokomo Speedway – Robert Ballou (10 positions) 8/27: Kokomo Speedway – Tyler Thomas (8 positions) ---------------------------------------------------------------------------- ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR DRIVER FEATURE WINS: 1. [58 wins] Dave Darland 2. [52 wins] Tom Bigelow 3. [47 wins] Tracy Hines 4. [46 wins] Jack Hewitt 5. [45 wins] Larry Dickson 6. [42 wins] Pancho Carter 7. [41 wins] Bryan Clauson 8. [40 wins] Gary Bettenhausen 9. [37 wins] Sheldon Kinser 10. [35 wins] Jon Stanbrough & Rich Vogler 12. [32 wins] Rollie Beale 13. [28 wins] Levi Jones & J.J. Yeley 15. [26 wins] Robert Ballou, Tony Elliott & Dave Steele 18. [25 wins] Steve Butler & Jay Drake 20. [23 wins] A.J. Foyt & Roger McCluskey 22. [22 wins] Rick Hood, Bubby Jones & Sam Sessions 25. [21 wins] Greg Weld 26. [17 wins] Brady Bacon, Jerry Coons, Jr., Parnelli Jones & Bud Kaeding 30. [15 wins] Bobby East, Damion Gardner, Cory Kruseman, Jud Larson & Brian Tyler 35. [14 wins] Billy Cassella, Jim Hurtubise, Lee Kunzman & Bruce Walkup 39. [13 wins] Don Branson & Steve Chassey 41. [12 wins] Eric Gordon & Kevin Thomas Jr. 43. [11 wins] Daron Clayton, Greg Leffler & Chris Windom 46. [10 wins] Tony Stewart 47. [9 wins] Mario Andretti & Robbie Stanley 49. [8 wins] Mike Bliss, Chet Fillip, Johnny Rutherford, Joe Saldana, Hunter Schuerenberg & Chase Stockon 55. [7 wins] Kevin Doty, Darren Hagen, Kenny Irwin Jr., Doug Kalitta, Jim Keeker, Bobby Santos, Brady Short, Kevin Thomas, Bobby Unser & Josh Wise 65. [6 wins] Kevin Briscoe, Jac Haudenschild, Jason McCord, Jan Opperman, Tom Sneva, George Snider & Dick Tobias 72. [5 wins] Larry Cannon, Dana Carter, Derek Davidson, Gene Lee Gibson, Jeff Gordon, Chuck Gurney, Shane Hmiel, Kevin Huntley, Frankie Kerr, Kelly Kinser, Eddie Leavitt, Jim Mahoney, Andy Michner, Johnny Parsons, Bill Puterbaugh & Cole Whitt 88. [4 wins] Chad Boespflug, Rob Chaney, Cary Faas, Jesse Hockett, Steve Kinser, Michael Lewis, Thomas Meseraull, Don Nordhorn, Lee Osborne, Red Riegel, Ken Schrader, Al Smith & Danny Smith 101. [3 wins] Chuck Amati, Sonny Ates, Jeff Bloom, Mark Cassella, Shane Cottle, Jerry Daniels, Bob East, Bob Frey, Dickie Gaines, Justin Grant, Wayne Hammond, Tray House, Kenny Jacobs, Tony Jones, Kyle Larson, Ralph Liguori, Charlie Masters, Mike Mosley, Larry Rice, Ron Shuman, Mitch Smith & Doug Wolfgang 123. [2 wins] Chad Boat, Marvin Carman, Ed Carpenter, Brad Doty, Nic Faas, Cy Fairchild, Brad Fox, Arnie Knepper, Danny Lasoski, Mack McClellan, James McElreath, Lealand McSpadden, Danny Milburn, Mat Neely, Ryan Newman, Jerry Poland, Casey Riggs, Bill Rose, Mickey Shaw, Terry Shepherd, Dean Shirley, Brad Sweet, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Mike Spencer, Bud Tingelstad, Billy Vukovich, Mike Ward & Carl Williams 152. [1 win] Donnie Adams, A.J. Anderson, Brad Armstrong, Tony Armstrong, Tommy Astone, Dick Atkins, Brent Beauchamp, Jeff Bland Jr., Stan Bowman, Alan Brown, Karl Busson, Johnny Capels, David Cardey, Bob Cicconi, Henry Clarke, Troy Cline, Duke Cook, Mel Cornett, Tyler Courtney, Allen Crowe, Kyle Cummins, Bill Engelhart, Cotton Farmer, Aaron Farney, Gary Fedewa, Blake Fitzpatrick, Joe Gaerte, Russ Gamester, Rickie Gaunt, Elmer George, Brian Gerster, Todd Gibson, Ron Gregory, Richard Griffin, Garrett Hansen, Jerry Hansen, Jim Hemmings, Bob Hogle, Jackie Howerton, Chuck Hulse, Logan Jarrett, Marc Jessup, Gordon Johncock, Chet Johnson, Page Jones, Bob Kinser, Mike Kirby, C.J. Leary, Fred Linder, Steve Long, Hank Lower, Brett Mann, Bobby Marshman, Larry Martin, Mike Martin, Brad Marvel, Justin Marvel, Rusty McClure, Bob McCoy, Jim McElreath, Bobby Olivero, Gary Patterson, Billy Pauch, Dave Peperak, Jiggs Peters, Aaron Pierce, Paul Pitzer, Terry Pletch, Billy Puterbaugh Jr., Bud Randall, Byron Reed, Boston Reid, Rodney Ritter, Jr., David Roahrig, Carson Short, Billy Shuman, Jimmy Sills, Smokey Snellbaker, Wib Spalding, Greg Staab, Randy Standridge, Ron Standridge, Ricky Stenhouse Jr., Kody Swanson, Tanner Swanson, Mike Sweeney, Jeff Swindell, Clark Templeman, Bill Tyler, Rick Ungar, Lennie Waldo, Tyler Walker, Scotty Weir, Kenny Weld, Bob Wente, Matt Westfall, Johnny White, Rip Williams, Jacob Wilson & Eddie Wirth ---------------------------------------------------------------------------- ALL-TIME USAC SPRINT CAR DRIVER CHAMPIONS: 1956: Pat O'Connor (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern); 1957: Elmer George (Midwest) & Bill Randall (Eastern); 1958: Eddie Sachs (Midwest) & Johnny Thomson (Eastern); 1959: Don Branson (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern); 1960: Parnelli Jones (Midwest) & A.J. Foyt (Eastern); 1961: Parnelli Jones; 1962: Parnelli Jones; 1963: Roger McCluskey; 1964: Don Branson; 1965: Johnny Rutherford; 1966: Roger McCluskey; 1967: Greg Weld; 1968: Larry Dickson; 1969: Gary Bettenhausen; 1970: Larry Dickson; 1971: Gary Bettenhausen; 1972: Sam Sessions; 1973: Rollie Beale; 1974: Pancho Carter; 1975: Larry Dickson; 1976: Pancho Carter; 1977: Sheldon Kinser; 1978: Tom Bigelow; 1979: Greg Leffler; 1980: Rich Vogler; 1981: Sheldon Kinser; 1982: Sheldon Kinser; 1983: Ken Schrader; 1984: Rick Hood; 1985: Rick Hood; 1986: Steve Butler; 1987: Steve Butler; 1988: Steve Butler; 1989: Rich Vogler; 1990: Steve Butler; 1991: Robbie Stanley; 1992: Robbie Stanley; 1993: Robbie Stanley; 1994: Doug Kalitta; 1995: Tony Stewart; 1996: Brian Tyler; 1997: Brian Tyler; 1998: Tony Elliott; 1999: Dave Darland; 2000: Tony Elliott; 2001: J.J. Yeley; 2002: Tracy Hines; 2003: J.J. Yeley; 2004: Jay Drake; 2005: Levi Jones; 2006: Josh Wise; 2007: Levi Jones; 2008: Jerry Coons, Jr.; 2009: Levi Jones; 2010: Levi Jones (Dirt) & Shane Hmiel (Pavement); 2011: Levi Jones (Dirt) & Bobby Santos (Pavement); 2012: Bryan Clauson; 2013: Bryan Clauson; 2014: Brady Bacon; 2015: Robert Ballou |
||
|
9/12/16, 7:20 PM |
#2
Re: Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil nation
|
||
Senior Member
Race Count This Year: 6 Race Count Last Year: 14 Join Date: Jul 2007 Posts: 21,346 |
MDC to run Tri State
__________________
Charles Nungester
|
||
|
9/12/16, 9:41 PM | #3 | ||
Senior Member
Join Date: Sep 2008 Posts: 4,296 |
|||
|
9/13/16, 1:41 PM |
#4
Re: Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil nation
|
|
Senior Member
Join Date: Feb 2008 Posts: 552 |
No Darland?
|
|
|
9/13/16, 2:29 PM |
#5
Re: Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil nation
|
||
Senior Member
Join Date: Sep 2008 Posts: 4,296 |
|||
|
9/13/16, 2:31 PM |
#6
Re: Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil nation
|
|
Member
Join Date: Jul 2007 Posts: 123 |
FORCAST FOR FRIDAY. RAIN, as usual, DAMN WEATHER! A SHAME!!
|
|
|
9/13/16, 10:24 PM | #7 | ||
Senior Member
Race Count This Year: 71 Race Count Last Year: 69 Join Date: Aug 2009 Posts: 345 |
Remember HARF members $5 off general admission Only a few races left this year.Thanks THAT
|
||
|
Indiana Open Wheel
> Indiana Open Wheel Forum
>
Usac: Terre haute and haubstadt await usac amsoil national s
|