IndianaOpenWheel.com Sprint Car & Midget Racing Forum
Forgot Password?

Reply  Indiana Open Wheel > Indiana Open Wheel Forum > Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver Spr
Thread Tools
9/20/21, 11:08 PM   #1
Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver Spr
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

The final race of the 2021 season is coming to the Terre Haute Action Track on Friday, October 1. Join us for the Jim Hurtubise Classic presented by Terre Haute Chevrolet. Details below...

"Jim Hurtubise Classic"
presented by Terre Haute Chevrolet
Friday, October 1, 2021
Classes:
USAC AMSOIL National Sprint Cars
Schaeffer’s Oil Indiana Racesaver Sprints

Times:
Pits – 3:00
Grandstands – 4:00
Hot Laps/Qualifying – 6:30
Racing To Follow

Prices:
General Admission – $25
Infield – $15
Kids 11 & Under FREE

Tickets will be available at the gate on raceday.

Pit Prices:
$35

Hotels:
Drury Inn & Suites Terre Haute
Pear Tree Inn Terre Haute
(Ask For Action Track Discount Rate)
 
9/21/21, 7:58 AM   #2
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

https://www.facebook.com/terrehautea...6268820770221/
 
2 members like this post: BrentTFunk, tirespinner
9/24/21, 10:41 AM   #3
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

USAC AMSOIL/National Sprint Cars to Conclude 2021 Action Track Season

(Terre Haute, IN) With a season that has seen some over the top racing, sometimes quite literally, USAC AMSOIL/National Sprint Cars will now make their final visit of the year to the historic Terre Haute Action Track. Friday, October 1st, the Jim Hurtubise Classic Presented by Terre Haute Chevrolet will bring the Action Track back to life one last time for this thrilling 2021 season.

The Action Track will play host to a tightly contested USAC points battle one that sees the top three, Brady Bacon, Kevin Thomas Jr., and Justin Grant, trying to take a commanding lead, and a win at the Action Track could help do just that.

Point leader and two-time USAC Sprint Car Action Track winner, Brady Bacon, has hopes of coming away with a third Action Track win. Bacon, after leaving the track earlier this year in a heat race, made a full recovery, and moved to his back-up car where he was able to finish third in the feature, and complete an unbelievably remarkable run for the USAC star. He hopes to bring that same intensity back to the Action Track for a season ending run to boost himself higher on the leaderboard.

Looking to devour the hopes of Bacon and get his third career Action Track USAC Sprint Car win is Kevin Thomas, Jr. Thomas, who now sits second in points and has seven wins during the 2021 season looks to continue his success at the Action Track where his last start saw him finish in the top ten. Thomas looks to continue his 2021 success at the Action Track and inch closer to Bacon for the Series Championship.

Number three in the standings and looking for lucky win number seven on the season is Justin Grant. Grant’s last run at Terre Haute almost saw him win back-to-back Indiana Sprint Week Action Track features. A feat that has only been done once before by Tyler Courtney in 2018-2019. Grant, who has had success at Terre Haute will look back to the historic track for an amazing chance to inch his way up the ladder and catch Thomas and Bacon.

This season ender for the Action Track will be one you will not want to miss. Pits will open for the USAC AMSOIL/National Sprint Cars at 3pm, grandstands open at 4pm, hot laps/qualifying begin at 6:30pm, with racing to follow. The Jim Hurtubise Classic Presented by Terre Haute Chevrolet will be a great event for the whole family, and tickets will be available at the gate on race day.

About Terre Haute Action Track:

For more information, follow the Action Track online at www.terrehauteactiontrack.net and on Facebook (www.facebook.com/terrehauteactiontrack). Updates are also available by calling the Track Enterprises office at 217-764-3200.

The Terre Haute Action Track is located at the Wabash Valley Fairgrounds, in Terre Haute, IN. The physical address is 3901 South US Hwy 41, Terre Haute, IN 47807.
 
3 members like this post: 95KART, BrentTFunk, Dirtfan
9/27/21, 8:07 PM   #4
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

FINAL RACE OF THE SEASON is this coming Friday, October 1st at the Terre Haute Action Track. The event will feature the USAC AMSOIL National Sprint cars and the Schaeffer's Oil Indiana RaceSaver Sprint Cars. Details below...

"Jim Hurtubise Classic"
presented by Terre Haute Chevrolet
Friday, October 1, 2021

Classes:
USAC/AMSOIL National Sprint Cars
Schaeffer’s Oil Indiana RaceSaver Sprints

Times:
Pits – 3:00
Grandstands – 4:00
Hot Laps/Qualifying – 6:30
Racing To Follow

Prices:
General Admission – $25
Infield – $15
Kids 11 & Under FREE
Tickets will be available at the gate on raceday.

Pit Prices:
$35

Hotels:
Drury Inn & Suites Terre Haute
Pear Tree Inn Terre Haute
(Ask For Action Track Discount Rate)

 
2 members like this post: Chief Wahoo, Dirtfan
9/28/21, 8:17 PM   #5
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

 
9/28/21, 8:27 PM   #6
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

THE FULL HALF OF IT: TALES FROM THE USAC SPRINT STAT BOOK

By: Richie Murray – USAC Media

Speedway, Indiana (September 28, 2021)………Half-miles have been a common thread in the rich tapestry of USAC’s AMSOIL Sprint Car National Championship tour since 1956.

In fact, the roughly 99 percent of all races held between 1956-1980 were contested on dirt and paved ovals a minimum half-mile in length.

Don Peabody, among others, were instrumental in laying the groundwork that eventually put USAC Sprinters on tracks shorter than a half-mile in length starting with the 1982 season.

Still, to this day, 1,027 of the 1,939 (53%) of the series’ races completed have been held on the big half miles, 168 of which have come at the Terre Haute (Ind.) Action Track, host of this Friday night’s 22nd running of the Jim Hurtubise Classic on October 1.

Over the years, the bulk of the schedule has gradually shifted to a docket consisting of a majority 1/4 and 1/3-mile ovals.* This year, alone, six half-mile events have been held during the first 36 races of the season.*

Half-mile winners this year include two-time winner Tyler Courtney (May 8 & Sep 25 at Eldora Speedway); Robert Ballou (May 8 at Eldora Speedway); 1-Chris Windom (May 26 at the Terre Haute Action Track); Justin Grant (Jun 17 at Selinsgrove Speedway); and Logan Seavey (Jul 28 at Terre Haute Action Track), all of whom have also been victorious at Terre Haute’s half-mile in USAC National Sprint Car competition.

One name absent from this year’s half-mile win list thus far is Brady Bacon, who’s had his share of success at Terre Haute, and has finished inside the top-six in all six of his half-mile appearances this season, yet a win for the 2014 Jim Hurtubise Classic has eluded his so far.

Several shots remain for the Broken Arrow, Okla. driver.* If all comes to fruition, four of the final seven races will be held on half-miles, bringing the total to 10 half-mile events in total on a 43-race schedule.

As it stands now, Bacon is in rarified air in terms of half-mile success correlating to a USAC National Sprint Car championship.* Just 10 previous drivers have won the title without the aid of a half-mile win over the past 66 years.

Yet, the chapter containing both the outcome of this year’s remaining half-mile events and the championship race are yet to be written, but Terre Haute certainly could be that boon the 2014-16-20 series champ needs.

Don Branson was USAC’s first sprint car champion, albeit in the brief, three-race Florida circuit in February of USAC’s inaugural season in 1956.* Bill Randall did the same, scoring the title without the aid of a single victory during the 1957 USAC Eastern Sprint Car trail.* Brian Tyler was the most recent to win a USAC National Sprint Car title despite the absence of a single trip to victory lane.

Henceforth, with zero victories during that particular championship season, none of the above were able to attain a half-mile win.* Ken Schrader’s two wins came on the 3/8-mile Paragon Speedway and the one-mile Indiana State Fairgrounds in his 1983 championship, which should almost count for two half-mile wins, but I digress.

Robbie Stanley won once and only once in the second of his three consecutive series titles in 1992, at the 4/10-mile Lakeside Speedway in Kansas City, Kan., which was paved at the time.

Tracy Hines captured three of the first seven feature wins to start his 2002 championship campaign.* Hines, however, did not go back to post-race celebration mode after May 19.* The three early season wins came at the smallest venue, the 1/4-mile Anderson (Ind.) Speedway, and the biggest track, the one-mile Nazareth (Pa.) Speedway, and one of the trickiest dirt tracks in Haubstadt, Indiana’s Tri-State Speedway.

The 3/4-mile paved tri-oval of Virginia’s Richmond International Raceway, the 3/8-mile dirt oval of Indiana’s Kamp Motor Speedway and the 1/4-mile red clay of Bloomington (Ind.) Speedway were the spots for Jerry Coons Jr. in 2008 as he completed the third leg of the triple crown.

Levi Jones didn’t require a half-mile feature win to net his third consecutive USAC National Sprint Car driving crown in 2011 after tallying triumphs on a pair of 3/8-mile dirt tracks in Pennsylvania’s Lincoln Speedway and Indiana’s Lawrenceburg Speedway before scoring the finale at the .333-mile dirt of Kings Speedway in California.

Bryan Clauson became a back-to-back champion in 2013, scoring a total of seven wins on three different sizes of track, none of which were of the half-mile variety: 3/8 at Ocala, Fla., Lawrenceburg, Ind. and Canyon Speedway Park in Arizona, plus the world’s fastest 5/16-mile in Putnamville, Ind. and the three quarter miles of Bloomington, Ind., Kokomo, Ind. and Arkansas’ I-30 Speedway.

With another victory at Terre Haute this Friday, Bacon, a 13-time winner on half-miles in his career, could very well cement his visions of a fourth series championship.

Preparation and showing up for the task at hand is half the battle, and the other half is simply getting the job done.* Bacon would certainly be fulfilled by putting both halves together on one of the most historic halves of them all.* We will see how the full story unfolds Friday.

Friday’s 22nd running of the Jim Hurtubise Classic presented by Terre Haute Chevrolet features both the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship and the Schaeffer’s Oil Indiana RaceSaver Sprints.

Pits open at 3pm EDT, grandstands at 4pm, drivers meeting at 5:45pm & hot laps at 6:30pm with qualifying and racing to follow.* Adult general admission tickets are $25. Infield admission is $15. Kids 11 & under are FREE.

The USAC portions for this weekend’s events from Gas City and Eldora can be watched LIVE on FloRacing at https://bit.ly/3frPoW6.

*

=======================

*

2021 USAC AMSOIL NATIONAL SPRINT CAR STAT LEADERS

Most Wins: 7-Justin Grant & Kevin Thomas Jr.

Driver Point Leader: Brady Bacon

Owner Point Leader: Dynamics, Inc. #69

Top Rookie in Points: Tanner Thorson

Most Laps Led: 185-Justin Grant

Most Top-Fives: 29-Brady Bacon

Most Top-Tens: 34-Brady Bacon

Most Fast Qualifying Times: 6-Brady Bacon & Kevin Thomas Jr.

Most Heat Race Wins: 15-Robert Ballou

Most Feature Starts: 36-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Jake Swanson, Kevin Thomas Jr., Tanner Thorson & Chris Windom

Biggest Charge of the Year: 4/25: Path Valley Speedway Park – Alex Bright (18th to 4th) | 6/20: Bloomsburg Fair Speedway – C.J. Leary (21st to 7th) | 7/31: Tri-State Speedway – Brady Bacon (22nd to 8th)

------------------------------------------------------------

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. **** PTS. ***** DRIVER, HOMETOWN

1************ 2456***** Brady Bacon, Broken Arrow, Okla.

2************ 2385***** Kevin Thomas Jr., Cullman, Ala.

3************ 2344***** Justin Grant, Ione, Calif.

4************ 2188***** C.J. Leary, Greenfield, Ind.

5************ 2172***** (R) Tanner Thorson, Minden, Nev.

6************ 2107***** Chris Windom, Canton, Ill.

7************ 1989***** Jake Swanson, Anaheim, Calif.

8************ 1886***** Robert Ballou, Rocklin, Calif.

9************ 1601***** Chase Stockon, Fort Branch, Ind.

10********** 1263***** Logan Seavey, Sutter, Calif.

(R) represents a USAC AMSOIL National Sprint Car Rookie

------------------------------------------------------------

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP OWNER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. **** PTS.****** ENTRANT, TEAM LOCATION

1************ 2456***** Dynamics, Inc., Milford, Ohio (#69)

2************ 2385***** KT Motorsports, Whitestown, Ind. (#9K)

3************ 2344***** TOPP Motorsports, Rochester, Ind. (#4)

4************ 2188***** Michael Motorsports, Chino Valley, Ariz. (#77m)

5************ 2172***** Reinbold-Underwood Motorsports, Gilbert, Ariz. (#19AZ)

6************ 2107***** Hayward Motorsports, Morrison, Ill. (#19)

7************ 1989***** Team AZ Racing, Danville, Ind. (#21AZ)

8************ 1919***** Ballou Motorsports, Tipton, Ind. (#12)

9************ 1601***** KO Motorsports, Owensville, Ind. (#5s)

10********** 1513***** Rock Steady Racing, Dupont, Ind. (#3R)

------------------------------------------------------------

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP ROOKIE DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. **** PTS. ***** DRIVER, HOMETOWN

1************ 2172***** Tanner Thorson, Minden, Nev.

2************ 859******* Paul Nienhiser, Chapin, Ill.

3************ 660******* Cole Bodine, Rossville, Ind.

4************ 455******* Steven Drevicki, Reading, Pa.

5************ 436******* Briggs Danner, Allentown, Pa.

6************ 262******* Sterling Cling, Tempe, Ariz.

7************ 228******* Carson Garrett, Littleton, Colo.

8************ 228******* Ricky Lewis, Ventura, Calif.

9************ 130******* Ryan Thomas, Indianapolis, Ind.

10********** 128******* Harley Burns, Brazil, Ind.

------------------------------------------------------------

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS

Feb 11: Ocala, FL - Bubba Raceway Park

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Feb 12: Ocala, FL - Bubba Raceway Park

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Apr 3: Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Apr 16: Bloomington Speedway – Bloomington, IN

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Apr 17: (M) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN

WINNER: Kyle Cummins (Rock Steady Racing #3R)

Apr 22: Grandview Speedway – Bechtelsville, PA

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Apr 23: Big Diamond Speedway – Pottsville, PA

WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Apr 24: BAPS Motor Speedway – York Haven, PA

WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Apr 25: Path Valley Speedway Park – Spring Run, PA

WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

May 8: Eldora Speedway – Rossburg, OH

WINNER: Tyler Courtney (Clauson Marshall Newman Racing #7BC)

May 8: Eldora Speedway – Rossburg, OH

WINNER: Robert Ballou (Ballou Motorsports #12)

May 26: Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN

WINNER: Chris Windom (Hayward Motorsports #19)

Jun 15: (E) Grandview Speedway – Bechtelsville, PA

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jun 16: (E) Bridgeport Speedway – Swedesboro, NJ

WINNER: Robert Ballou (Ballou Motorsports #12)

Jun 17: (E) Selinsgrove Speedway – Selinsgrove, PA

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jun 20: (E) Bloomsburg Fair Raceway – Bloomsburg, PA

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Jul 1: Plymouth Speedway – Plymouth, IN

WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Jul 2: (M) (A) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN

WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Jul 3: (M) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Jul 24: (I) Kokomo Speedway – Kokomo, IN

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jul 25: (I) Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN

WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 26: (I) Gas City I-69 Speedway – Gas City, IN

WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 28: (I) Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN

WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 29: (I) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN

WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Jul 30: (I) Bloomington Speedway – Bloomington, IN

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Jul 31: (I) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Aug. 22: Paragon Speedway – Paragon, IN

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Aug 26: Kokomo Speedway – Kokomo, IN

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Aug 27: Kokomo Speedway – Kokomo, IN

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Aug 28: (F) Kokomo Speedway – Kokomo, IN

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Sep 10: (F) Huset's Speedway – Brandon, SD

WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Sep 11: (F) Huset's Speedway – Brandon, SD

WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Sep 12: (F) Huset's Speedway – Brandon, SD

WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Sep 17: Circle City Raceway – Indianapolis, IN

WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Sep 18: (M) (A) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN

WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Sep 25: Eldora Speedway – Rossburg, OH

WINNER: Tyler Courtney (Clauson Marshall Newman Racing #7BC)

Oct 1: Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN

Oct 2: Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN

Nov 4: (C) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 5: (C) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 6: (C) (F) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 12: (C) Arizona Speedway – San Tan Valley, AZ

Nov 13: (C) Arizona Speedway – San Tan Valley, AZ

------------------ KEY DEFINITIONS ------------------

(M) represents an event co-sanctioned by MSCS

(E) represents an Eastern Storm event

(I) represents an Indiana Sprint Week event

(C) represents an event with the USAC/CRA AMSOIL Sprint Cars

(SE) represents a non-points, special event

(F) represents a race awarding feature points only

(A) represents a race awarding appearance points only

(P) represents an event co-sanctioned by POWRi WAR Sprints

------------------------------------------------------------

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP STATISTICS

FEATURE WINS

7-Justin Grant (Feb 11 at Bubba Raceway Park, Jun 15 at Grandview Speedway, Jun 17 at Selinsgrove Speedway, Jul 24 at Kokomo Speedway, Jul 31 at Tri-State Speedway, Aug 27 at Kokomo Speedway & Aug 28 at Kokomo Speedway)

7-Kevin Thomas Jr. (Feb 12 at Bubba Raceway Park, Apr 16 at Bloomington Speedway, Jun 20 at Bloomsburg Fair Raceway, Jul 3 at Lincoln Park Speedway, Aug 22 at Paragon Speedway, Aug 28 at Kokomo Speedway & Sep 18 at Tri-State Speedway)

5-C.J. Leary (Apr 24 at BAPS Motor Speedway, Jul 1 at Plymouth Speedway, Jul 2 at Lincoln Park Speedway, Sep 11 at Huset’s Speedway & Sep 12 at Huset’s Speedway)

5-Tanner Thorson (Apr 23 at Big Diamond Speedway, Apr 25 at Path Valley Speedway Park, Jul 29 at Lincoln Park Speedway, Sep 10 at Huset’s Speedway & Sep 17 at Circle City Raceway)

3-Brady Bacon (Apr 3 at Lawrenceburg Speedway, Apr 22 at Grandview Speedway & Jul 30 at Bloomington Speedway)

3-Logan Seavey (Jul 25 at Lawrenceburg Speedway, Jul 26 at Gas City I-69 Speedway & Jul 28 at Terre Haute Action Track)

2-Robert Ballou (May 8 at Eldora Speedway & Jun 16 at Bridgeport Speedway)

2-Tyler Courtney (May 8 at Eldora Speedway & Sep 25 at Eldora Speedway)

1-Kyle Cummins (Apr 17 at Tri-State Speedway)

1-Chris Windom (May 26 at the Terre Haute Action Track)

------------------------------------------------------------

FEATURE LAPS LED

185-Justin Grant

173-Kevin Thomas Jr.

158-C.J. Leary

133-Tanner Thorson

107-Logan Seavey

87-Brady Bacon

71-Jake Swanson

44-Robert Ballou

39-Tyler Courtney

34-Kyle Cummins

35-Chris Windom

21-Jadon Rogers

17-Shane Cottle

12-Brady Short

10-Chase Stockon

6-Cole Bodine

2-Charles Davis Jr.

------------------------------------------------------------

TOP-FIVE FEATURE FINISHES

29-Brady Bacon

24-Kevin Thomas Jr.

20-Justin Grant

18-Tanner Thorson

16-C.J. Leary

14-Chris Windom

9-Kyle Cummins

8-Robert Ballou, Logan Seavey & Jake Swanson

4-Shane Cottle & Tyler Courtney

3-Alex Bright & Chase Stockon

2-Jason McDougal, Thomas Meseraull, Jadon Rogers

1-Isaac Chapple, Briggs Danner, Charles Davis Jr., Buddy Kofoid, Brandon Mattox, & Paul Nienhiser

------------------------------------------------------------

TOP-TEN FEATURE FINISHES

34-Brady Bacon

32-Justin Grant & Kevin Thomas Jr.

27-C.J. Leary

26-Chris Windom

25-Tanner Thorson

21-Robert Ballou & Jake Swanson

16-Logan Seavey

13-Shane Cottle

12-Kyle Cummins & Chase Stockon

10-Jadon Rogers

7-Alex Bright & Jason McDougal

6-Timmy Buckwalter & Thomas Meseraull

5-Tyler Courtney & Briggs Danner

4- Steven Drevicki, Paul Nienhiser & Matt Westfall

3-Emerson Axsom

2-Isaac Chapple, Buddy Kofoid, Riley Kreisel, Brandon Mattox, Cannon McIntosh, Kendall Ruble, Brady Short & Stevie Sussex

1-Ryan Bernal, Cole Bodine, Mario Clouser, Zach Daum, Charles Davis Jr., A.J. Hopkins, Chase Johnson, Tye Mihocko, Carmen Perigo, Daison Pursley, Mark Smith & Scotty Weir

------------------------------------------------------------

FAST QUALIFYING TIMES (Presented by Fatheadz Eyewear)

6-Brady Bacon & Kevin Thomas Jr.

3-Timmy Buckwalter, Justin Grant & Logan Seavey

2-Jadon Rogers & Tanner Thorson

1-Brent Beauchamp, Shane Cottle, Tyler Courtney, Kyle Cummins, Briggs Danner, Steven Drevicki, Jason McDougal, Chase Stockon & Chris Windom

------------------------------------------------------------

HEAT RACE WINS (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension Inc., Indy Metal Finishing & Indy Race Parts)

15-Robert Ballou

8-Kyle Cummins & Chris Windom

7-Brady Bacon, Justin Grant, Thomas Meseraull, Chase Stockon & Kevin Thomas Jr.

6-C.J. Leary, Jake Swanson & Tanner Thorson

4-Brandon Mattox

3-Briggs Danner, Jason McDougal & Logan Seavey

2-Emerson Axsom, Cole Bodine, Paul Nienhiser, & Brady Short

1-Max Adams, Ryan Bernal, Joey Biasi, Nick Bilbee, Alex Bright, Timmy Buckwalter, Sterling Cling, Mario Clouser, Shane Cottle, Tyler Courtney, Dave Darland, Zach Daum, Charles Davis Jr., Carson Garrett, Chase Johnson, Tye Mihocko, Davey Ray, Jadon Rogers, Stephen Schnapf, Mark Smith, Stevie Sussex & Matt Westfall

------------------------------------------------------------

SEMI WINS

4-Paul Nienhiser

3-Logan Seavey & Jake Swanson

2-Timmy Buckwalter, Isaac Chapple, C.J. Leary, Jadon Rogers & Tanner Thorson

1-Brady Bacon, Robert Ballou, Alex Banales, Koby Barksdale, Nick Bilbee, Cole Bodine, Shane Cottle, Briggs Danner, Charles Davis Jr., Brandon Mattox, Thomas Meseraull, Kevin Thomas Jr., Scotty Weir & Chris Windom

------------------------------------------------------------

D-MAIN WINS

1-Jack James

------------------------------------------------------------

C-MAIN WINS

2-Brent Beauchamp

1-Cole Bodine, Mario Clouser, Tim Creech, Braydon Cromwell, Aric Gentry, Chayse Hayhurst, Brandon Mattox, Tye Mihocko, Stevie Sussex, Eddie Tafoya Jr. & Ryan Thomas

------------------------------------------------------------

FEATURE STARTS

36-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Jake Swanson, Kevin Thomas Jr., Tanner Thorson & Chris Windom

34-Robert Ballou

33-Chase Stockon

26-Matt Westfall

23-Brandon Mattox

22-Kyle Cummins & Logan Seavey

20-Shane Cottle & Jadon Rogers

19-Thomas Meseraull & Paul Nienhiser

16-Cole Bodine

15-Jason McDougal

14-Mario Clouser

13-Isaac Chapple & Stevie Sussex

11-Max Adams

10-Alex Bright, Steven Drevicki & Chase Johnson

9-Briggs Danner & Charles Davis Jr.

8-Timmy Buckwalter & Mark Smith

7-Ricky Lewis, Tye Mihocko & Carmen Perigo

6-Emerson Axsom, Brent Beauchamp & Nash Ely

5-Nick Bilbee, Tyler Courtney, Carson Garrett, Cannon McIntosh, Carson Short & Scotty Weir

4-Alex Banales, Dave Darland, Stephen Schnapf & Brady Short

3-Koby Barksdale, Ryan Bernal, Brayden Fox, Chad Frewaldt, Aric Gentry, Dallas Hewitt, Riley Kreisel, Kendall Ruble, Glen Saville, Cam Schafer & Kent Schmidt

2-Collin Ambrose, Robert Bell, Joey Biasi, Harley Burns, Sterling Cling, Shane Cockrum, Braydon Cromwell, Chris Gansen, Noah Gass, Max Guilford, Korbyn Hayslett, A.J. Hopkins, J.J. Hughes, Buddy Kofoid, Kenny Miller III, Davey Ray, Terry Richards, Kory Schudy & Eddie Tafoya Jr.

1-Garrett Abrams, Ryan Barr, Travis Berryhill, Mark Bitner, Richy Carnathan, Cindy Chambers, Brayden Clark, Anthony D'Alessio, Zach Daum, Paul Dues, Matt Goodnight, Nic Harris, Chase Jones, Tyler Kendall, Jeremy Kerzman, Brandon Long, Critter Malone, Michael Markey, Brandon Morin, Billy Ney, Jeff Pellersels, Chris Phillips, Zack Pretorius, Daison Pursley, Chase Randall, Jake Scott, Alec Sipes, Brandon Spencer, Ryan Thomas, Chet Williams & Mitch Wissmiller

------------------------------------------------------------

GSP QUALITY DRIVING PERFORMANCE OF THE NIGHT

2/12: Bubba Raceway Park – Tyler Courtney

4/3: Lawrenceburg Speedway – Stevie Sussex

4/16: Bloomington Speedway – Tye Mihocko

4/17: Tri-State Speedway – Nic Harris

4/22: Grandview Speedway – Chris Windom

4/23: Big Diamond Speedway – Justin Grant

4/24: BAPS Motor Speedway – Briggs Danner

4/25: Path Valley Speedway Park – Brandon Mattox

5/8: Eldora Speedway – Isaac Chapple

5/8: Eldora Speedway – C.J. Leary

5/26: Terre Haute Action Track – Brady Bacon

6/15: Grandview Speedway – Jake Swanson

6/16: Bridgeport Speedway – Jake Swanson

6/17: Selinsgrove Speedway – C.J. Leary

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – Alex Bright

7/1: Plymouth Speedway – Max Adams

7/2: Lincoln Park Speedway – Thomas Meseraull

7/3: Lincoln Park Speedway – Collin Ambrose

7/24: Kokomo Speedway – Cannon McIntosh

7/25: Lawrenceburg Speedway – Nick Bilbee

7/26: Gas City I-69 Speedway – Zack Pretorius

7/28: Terre Haute Action Track – Brandon Mattox

7/29: Lincoln Park Speedway – Cole Bodine & Jason McDougal

7/30: Bloomington Speedway – Braydon Cromwell

7/31: Tri-State Speedway – Chase Stockon

8/22: Paragon Speedway – Koby Barksdale

8/27: Kokomo Speedway – Cole Bodine

8/28: Kokomo Speedway – Chase Johnson

8/28: Kokomo Speedway – Brent Beauchamp

9/10: Huset’s Speedway – Kevin Thomas Jr.

9/11: Huset’s Speedway – Charles Davis Jr.

9/12: Huset’s Speedway – Jeremy Kerzman

9/17: Circle City Raceway – Jadon Rogers

9/18: Tri-State Speedway – Kyle Cummins

9/25: Eldora Speedway – Max Adams

------------------------------------------------------------

KSE RACING PRODUCTS “HARD CHARGER” OF THE RACE

2/11: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (12th to 4th)

2/12: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (10th to 2nd)

4/3: Lawrenceburg Speedway – Robert Ballou (22nd to 9th)

4/16: Bloomington Speedway – Robert Ballou (20th to 10th)

4/17: Tri-State Speedway – Kyle Cummins (11th to 1st)

4/22: Grandview Speedway – Robert Ballou (13th to 3rd)

4/23: Big Diamond Speedway – Alex Bright (19th to 8th)

4/24: BAPS Motor Speedway – Alex Bright (16th to 4th)

4/25: Path Valley Speedway Park – Alex Bright (18th to 4th)

5/8: Eldora Speedway – Dallas Hewitt (21st to 15th)

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues (22nd to 13th)

5/26: Terre Haute Action Track – Tanner Thorson (22nd to 11th)

6/15: Grandview Speedway – Chris Windom (13th to 7th)

6/16: Bridgeport Speedway – Brady Bacon (14th to 4th)

6/17: Selinsgrove Speedway – Jake Swanson (20th to 7th)

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – C.J. Leary (21st to 7th)

7/1: Plymouth Speedway – Brady Bacon (13th to 5th)

7/2: Lincoln Park Speedway – Cannon McIntosh (20th to 8th)

7/3: Lincoln Park Speedway – Kevin Thomas Jr. (14th to 1st)

7/24: Kokomo Speedway – Shane Cottle (18th to 11th)

7/25: Lawrenceburg Speedway – Justin Grant (19th to 8th)

7/26: Gas City I-69 Speedway – Kyle Cummins (12th to 3rd)

7/28: Terre Haute Action Track – Jason McDougal (15th to 5th)

7/29: Lincoln Park Speedway – Stevie Sussex (22nd to 9th)

7/30: Bloomington Speedway – A.J. Hopkins (21st to 10th)

7/31: Tri-State Speedway – Brady Bacon (22nd to 8th)

8/22: Paragon Speedway – Chris Windom (18th to 5th)

8/27: Kokomo Speedway – Chris Windom (10th to 2nd)

8/28: Kokomo Speedway – Chase Stockon (18th to 10th)

8/28: Kokomo Speedway – Emerson Axsom (15th to 7th)

9/10: Huset’s Speedway – Brady Bacon (10th to 3rd)

9/11: Huset’s Speedway – Chase Stockon (24th to 12th)

9/12: Huset’s Speedway – C.J. Leary (9th to 1st)

9/17: Circle City Raceway – Robert Ballou (20th to 12th)

9/18: Tri-State Speedway – Robert Ballou (15th to 6th)

9/25: Eldora Speedway – Jadon Rogers (22nd to 10th)

------------------------------------------------------------

WILWOOD BRAKES 13TH PLACE FINISHER

2/11: Bubba Raceway Park – Noah Gass

2/12: Bubba Raceway Park – Jadon Rogers

4/3: Lawrenceburg Speedway – Tanner Thorson

4/16: Bloomington Speedway – Carson Garrett

4/17: Tri-State Speedway – Critter Malone

4/22: Grandview Speedway – Justin Grant

4/23: Big Diamond Speedway – Steven Drevicki

4/24: BAPS Motor Speedway – Matt Westfall

4/25: Path Valley Speedway Park – Paul Nienhiser

5/8: Eldora Speedway – Jake Swanson

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues

5/26: Terre Haute Action Track – Cole Bodine

6/15: Grandview Speedway – Logan Seavey

6/16: Bridgeport Speedway – Logan Seavey

6/17: Selinsgrove Speedway – Matt Westfall

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – Chris Windom

7/1: Plymouth Speedway – Brandon Mattox

7/2: Lincoln Park Speedway – Mario Clouser

7/3: Lincoln Park Speedway – Carson Short

7/24: Kokomo Speedway – Jake Swanson

7/25: Lawrenceburg Speedway – Scotty Weir

7/26: Gas City I-69 Speedway – Chase Stockon

7/28: Terre Haute Action Track – Nick Bilbee

7/29: Lincoln Park Speedway – Kyle Cummins

7/30: Bloomington Speedway – Justin Grant

7/31: Tri-State Speedway – Jason McDougal

8/22: Paragon Speedway – Chase Randall

8/27: Kokomo Speedway – Emerson Axsom

8/28: Kokomo Speedway – Jadon Rogers

8/28: Kokomo Speedway – Kyle Cummins

9/10: Huset’s Speedway – Chase Stockon

9/11: Huset’s Speedway – Terry Richards

9/12: Huset’s Speedway – Mario Clouser

9/17: Circle City Raceway – Koby Barksdale

9/18: Tri-State Speedway – Jadon Rogers

9/25: Eldora Speedway – Nick Bilbee

------------------------------------------------------------

SALDANA RACING PRODUCTS FIRST NON-TRANSFER

2/11: Bubba Raceway Park – Matt Westfall

2/12: Bubba Raceway Park – Matt Goodnight

4/3: Lawrenceburg Speedway – Aaron Farney

4/16: Bloomington Speedway – Brandon Mattox

4/17: Tri-State Speedway – Cole Bodine

4/22: Grandview Speedway – Nash Ely

4/23: Big Diamond Speedway – Kyle Lick

4/24: BAPS Motor Speedway – Mike Meyers

4/25: Path Valley Speedway Park – Mike Meyers

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues

5/8: Eldora Speedway – Brandon Mattox

5/26: Terre Haute Action Track – Paul Nienhiser

6/15: Grandview Speedway – Alex Banales

6/16: Bridgeport Speedway – Matt Westfall

7/1: Plymouth Speedway – Alex Banales

7/2: Lincoln Park Speedway – Max Adams

7/3: Lincoln Park Speedway – Brady Short

7/24: Kokomo Speedway – Tye Mihocko

7/25: Lawrenceburg Speedway – Jordan Kinser

7/26: Gas City I-69 Speedway – Scotty Weir

7/28: Terre Haute Action Track – Chase Johnson

7/29: Lincoln Park Speedway – Chase Johnson

7/30: Bloomington Speedway – Sterling Cling

7/31: Tri-State Speedway – Critter Malone

8/22: Paragon Speedway – Tanner Thorson

8/27: Kokomo Speedway – Scotty Weir

8/28: Kokomo Speedway – Koby Barksdale

8/28: Kokomo Speedway – Max Guilford

9/10: Huset’s Speedway – Donovan Peterson

9/11: Huset’s Speedway – Clinton Bruns

9/12: Huset’s Speedway – Jeff Pellersels

9/17: Circle City Raceway – Scott Hampton

9/18: Tri-State Speedway – Sam Scott

9/25: Eldora Speedway – Chris Phillips
 
2 members like this post: tirespinner, TNRustler
9/28/21, 8:28 PM   #7
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR STATS

*

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR DRIVER FEATURE WINS

1. [62 wins] Dave Darland

2. [52 wins] Tom Bigelow

3. [47 wins] Tracy Hines

4. [46 wins] Jack Hewitt

5. [45 wins] Larry Dickson

6. [42 wins] Pancho Carter

7. [41 wins] Bryan Clauson

8. [40 wins] Gary Bettenhausen

9. [38 wins] Brady Bacon

10. [37 wins] Sheldon Kinser

11. [35 wins] Jon Stanbrough & Rich Vogler

13. [34 wins] Kevin Thomas Jr.

14. [32 wins] Rollie Beale

15. [31 wins] Robert Ballou & Tyler Courtney

17. [29 wins] Chris Windom

18. [28 wins] Don Branson, A.J. Foyt, Justin Grant, Levi Jones & J.J. Yeley

23. [26 wins] Tony Elliott & Dave Steele

25. [25 wins] Steve Butler, Jay Drake & Parnelli Jones

28. [23 wins] Roger McCluskey

29. [22 wins] Rick Hood, Bubby Jones & Sammy Sessions

32. [21 wins] Greg Weld

33. [17 wins] Jerry Coons Jr., Jim Hurtubise & Bud Kaeding

36. [16 wins] Damion Gardner, Jud Larson & C.J. Leary

39. [15 wins] Bobby East, Cory Kruseman & Brian Tyler

42. [14 wins] Billy Cassella, Lee Kunzman, Chase Stockon & Bruce Walkup

46. [13 wins] Steve Chassey

47. [12 wins] Eric Gordon

48. [11 wins] Daron Clayton, Elmer George, Tommy Hinnershitz & Greg Leffler

52. [10 wins] Kyle Cummins, Thomas Meseraull, Eddie Sachs, Tony Stewart & Johnny Thomson

57. [9 wins] Mario Andretti, Pat O'Connor, Hunter Schuerenberg & Robbie Stanley

61. [8 wins] Mike Bliss, Chet Fillip, Johnny Rutherford & Joe Saldana

65. [7 wins] Kevin Doty, Darren Hagen, Kenny Irwin Jr., Doug Kalitta, Jim Keeker, Bobby Santos, Brady Short, Kevin Thomas, Bobby Unser & Josh Wise

75. [6 wins] Chad Boespflug, Kevin Briscoe, Jac Haudenschild, Jason McCord, Jan Opperman, Tom Sneva, George Snider & Dick Tobias

83. [5 wins] Larry Cannon, Dana Carter, Shane Cottle, Derek Davidson, Gene Lee Gibson, Jeff Gordon, Chuck Gurney, Shane Hmiel, Kevin Huntley, Frankie Kerr, Kelly Kinser, Eddie Leavitt, Jim Mahoney, Andy Michner, Johnny Parsons, Bill Puterbaugh, Logan Seavey, Tanner Thorson & Cole Whitt

102. [4 wins] Rob Chaney, Cary Faas, Jesse Hockett, Van Johnson, Steve Kinser, Michael Lewis, Ralph Liguori, Don Nordhorn, Lee Osborne, Red Riegel, Ken Schrader, Al Smith, Danny Smith

115. [3 wins] Chuck Amati, Sonny Ates, Joe Barzda, Jeff Bloom, Mark Cassella, Jerry Daniels, Bob East, Bob Frey, Dickie Gaines, Wayne Hammond, Tray House, Kenny Jacobs, Tony Jones, Kyle Larson, Andy Linden, Charlie Masters, Mike Mosley, Larry Rice, Ron Shuman, Mitch Smith & Doug Wolfgang

136. [2 wins] Chad Boat, Marvin Carman, Ed Carpenter, Brad Doty, Ed Elisian, Nic Faas, Cy Fairchild, Brad Fox, Arnie Knepper, Danny Lasoski, Mack McClellan, Jason McDougal, James McElreath, Lealand McSpadden, Jim McWithey, Danny Milburn, Mat Neely, Ryan Newman, Jiggs Peters, Jerry Poland, Casey Riggs, Bill Rose, Mickey Shaw, Terry Shepherd, Dean Shirley, Brad Sweet, Bob Sweikert, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Mike Spencer, Bud Tingelstad, Billy Vukovich, Mike Ward & Carl Williams

170. [1 win] Donnie Adams, A.J. Anderson, Brad Armstrong, Tony Armstrong, Tommy Astone, Dick Atkins, Brent Beauchamp, Jeff Bland Jr., Stan Bowman, Alan Brown, Karl Busson, Johnny Capels, David Cardey, Bob Cicconi, Henry Clarke, Troy Cline, Duke Cook, Mel Cornett, Allen Crowe, Billy Engelhart, Cotton Farmer, Aaron Farney, Gary Fedewa, Blake Fitzpatrick, Pat Flaherty, Joe Gaerte, Russ Gamester, Rickie Gaunt, Brian Gerster, Todd Gibson, Ron Gregory, Richard Griffin, Garrett Hansen, Jerry Hansen, Jim Hemmings, Josh Hodges, Bob Hogle, Jackie Howerton, Chuck Hulse, Logan Jarrett, Marc Jessup, Gordon Johncock, Chet Johnson, Page Jones, Bob Kinser, Mike Kirby, Fred Linder, Steve Long, Hank Lower, Brett Mann, Bobby Marshman, Larry Martin, Mike Martin, Brad Marvel, Justin Marvel, Rusty McClure, Bob McCoy, Jim McElreath, Charlie Musselman, Bobby Olivero, Jim Packard, Gary Patterson, Billy Pauch, Dave Peperak, Aaron Pierce, Paul Pitzer, Terry Pletch, Billy Puterbaugh Jr., Bud Randall, Byron Reed, Boston Reid, Rodney Ritter Jr., Brody Roa, David Roahrig, Stephen Schnapf, Carson Short, Billy Shuman, Jimmy Sills, Smokey Snellbaker, Wib Spalding, Greg Staab, Randy Standridge, Ron Standridge, Ricky Stenhouse Jr., Kody Swanson, Tanner Swanson, Mike Sweeney, Jeff Swindell, Clark Templeman, Tyler Thomas, Bill Tyler, Rick Ungar, Lennie Waldo, Tyler Walker, Scotty Weir, Kenny Weld, Bob Wente, Matt Westfall, Chuck Weyant, Johnny White, Rip Williams, Jacob Wilson & Eddie Wirth

------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR FAST QUALIFYING TIMES (1956-Present)

1. (65) Tom Bigelow

2. (62) Dave Darland

3. (61) Tracy Hines

4. (43) Brady Bacon

5. (39) Levi Jones

6. (37) Larry Dickson

7. (36) Bryan Clauson

8. (35) Kevin Thomas Jr. & Rich Vogler

10. (31) Sheldon Kinser

11. (30) Pancho Carter

12. (29) Don Branson & C.J. Leary

14. (28) Justin Grant & Chase Stockon

16. (27) Dave Steele

17. (26) Jay Drake

18. (24) Gary Bettenhausen & J.J. Yeley

20. (23) Jon Stanbrough

21. (22) Steve Butler

22. (21) A.J. Foyt

23. (20) Jerry Coons Jr., Tony Elliott & Roger McCluskey

26. (19) Greg Weld

27. (18) Parnelli Jones

28. (16) Rollie Beale, Jack Hewitt & Doug Kalitta

31. (15) Kenny Irwin Jr., Sammy Sessions & Brian Tyler

34. (14) Billy Cassella & Tyler Courtney

36. (13) Bobby East, Damion Gardner & Bruce Walkup

39. (12) Steve Chassey, Elmer George, Rick Hood, Jud Larson, Bill Puterbaugh, Joe Saldana & Chris Windom

46. (11) Jim Hurtubise, Jim McWithey & George Snider

49. (10) Sonny Ates

50. (9) Eddie Leavitt, Thomas Meseraull, Johnny Rutherford & Josh Wise

54. (8) Robert Ballou, Bubby Jones, Kelly Kinser, Pat O’Connor & Eddie Sachs

59. (7) Marvin Carman, Mark Cassella, Shane Cottle, Kyle Cummins, Cary Faas, Bud Kaeding, Jim Keeker, Cory Kruseman, Larry Rice, Hunter Schuerenberg, Carson Short, Mike Spencer, Johnny Thomson, Bud Tingelstad & Bobby Unser

74. (6) Mike Bliss, Daron Clayton, Derek Davidson, Eric Gordon, Richard Griffin, Jac Haudenschild, Tray House, James McElreath, Johnny Parsons, Ken Schrader & Logan Seavey

85. (5) Chad Boespflug, Cy Fairchild, Blake Fitzpatrick, Bob Frey, Tommy Hinnershitz, Andy Michner, Jan Opperman, Boston Reid, Tom Sneva, Robbie Stanley, Brad Sweet & Kevin Thomas

97. (4) Jeff Bloom, Kevin Briscoe, Timmy Buckwalter, Billy Engelhart, Chet Fillip, Darren Hagen, Chuck Hulse, Kenny Jacobs, Van Johnson, Lee Kunzman, Ralph Liguori, Jim McElreath, Don Nordhorn, Dave Peperak, Billy Puterbaugh Jr., Joey Saldana, Terry Shepherd, Ron Shuman, Mitch Smith & Bob Wente

117. (3) Tommy Astone, Brent Beauchamp, Dave Blaney, Karl Busson, Kevin Doty, Brian Gerster, Todd Gibson, Jeff Gordon, Gary Gray, John Heydenreich, Gordon Johncock, Greg Leffler, Andy Linden, Steve Long, Larry Martin, Justin Marvel, Jason McCord, Larry Moore, Mat Neely, Ryan Newman, Lee Osborne, Brandon Petty, Jerry Poland, Bob Pratt, Jadon Rogers, Brady Short, Danny Smith, Tony Stewart, Dean Thompson, Dick Tobias, Scotty Weir, Cole Whitt & John Wolfe

149. (2) Jarett Andretti, Mario Andretti, Keith Bloom, Chuck Booth, Don Brown, Duke Cook, Allen Crowe, Nic Faas, Larry Gates, Gene Lee Gibson, Bobby Grim, Coleman Gulick, Dave Hanna, Darl Harrison, Shane Hmiel, Josh Hodges, Marc Jessup, Brad Marvel, Max McGhee, Kevin Miller, Dustin Morgan, Charlie Musselman, Brad Noffsinger, Gary Patterson, Jiggs Peters, Byron Reed, Jerry Richert, Dave Roahrig, Jimmy Sills, Al Smith, Ricky Stenhouse Jr., Greg Stephens, Stevie Sussex, Jake Swanson, Kody Swanson, Tanner Swanson, Tyler Thomas, Tanner Thorson, Bob Veith, Jerry Weeks, Johnny White, Carl Williams & Jacob Wilson

191. (1) Pat Abold, Donnie Adams, Bobby Adamson, Mark Alderson, Chuck Amati, Chuck Arnold, Dick Atkins, Terry Babb, Joe Barzda, Ryan Bernal, Nick Bilbee, Lee Brewer Jr., Bill Brown, Dale Burton, Gary Cameron, Larry Cannon, Billy Cantrell, Dana Carter, Rob Chaney, Bob Cicconi, Bob Cleberg, Leon Clum, Peter Cozzolino, Briggs Danner, Don Davis, Doc Dawson, Brad Doty, Steven Drevicki, Rex Easton, Cotton Farmer, Dave Feese, Braylon Fitzpatrick, Brad Fox, Brayden Fox, Jared Fox, Joe Gaerte, Harry Garrett, Rickie Gaunt, Chuck Gurney, Norm Hall, Jerry Hansen, Brian Hayden, Jonathan Hendrick, Hank Henry, Tyler Hewitt, Ted Hines, Jesse Hockett, Bob Hogle, Danny Holtsclaw, Kevin Huntley, Gary Irvin, Mike Johnson, Dee Jones, Page Jones, Todd Kane, Ray Kenens, Joey Kerr, Russ Klar, Kyle Larson, Rich Leavell, Jason Leffler, Michael Lewis, John Logan, Ed Lynch Jr., Critter Malone, Louie Mann, Mike Mann, Charlie Masters, Rusty McClure, Nick McCormick, Jason McDougal, Wes McIntyre, Bob McLean, Blake Miller, Jerry Miller Jr., Ron Milton, Hal Minyard, Matt Mitchell, Warren Mockler, Mike Mosley, Mike Murgoitio, Aaron Pierce, Paul Pitzer, Gary Ponzini, Ande Possman, Roger Rager, Davey Ray, Rex Records, Jerry Richert Jr., Red Riegel, Travis Rilat, Manny Rockhold, Hank Rogers, Bill Rose, Joe Roush, Jerry Russell, Bobby Santos, Don Schilling, John Sernett, Neil Shepherd, Jeremy Sherman, Dean Shirley, Eric Shively, Randy Smith, Wib Spalding, Ned Spath, Greg Staab, Steve Stapp, Richard Summers, Bob Sweikert, Jeff Swindell, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Tom Tepe, Leon Thickstun, Richard Vander Weerd, Jonathan Vennard, Billy Vukovich, Billy Vukovich III, Lennie Waldo, Buster Warke, Gus Wasson, Shawn Westerfeld, Chuck Weyant, Tony Weyant, Austin Williams, Rip Williams, Eddie Wirth & Mitch Wissmiller

------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC SPRINT CAR DRIVER CHAMPIONS:

1956: Pat O'Connor (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern), 1957: Elmer George (Midwest) & Bill Randall (Eastern), 1958: Eddie Sachs (Midwest) & Johnny Thomson (Eastern), 1959: Don Branson (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern), 1960: Parnelli Jones (Midwest) & A.J. Foyt (Eastern), 1961: Parnelli Jones, 1962: Parnelli Jones, 1963: Roger McCluskey, 1964: Don Branson, 1965: Johnny Rutherford, 1966: Roger McCluskey, 1967: Greg Weld, 1968: Larry Dickson, 1969: Gary Bettenhausen, 1970: Larry Dickson, 1971: Gary Bettenhausen, 1972: Sam Sessions, 1973: Rollie Beale, 1974: Pancho Carter, 1975: Larry Dickson, 1976: Pancho Carter, 1977: Sheldon Kinser, 1978: Tom Bigelow, 1979: Greg Leffler, 1980: Rich Vogler, 1981: Sheldon Kinser, 1982: Sheldon Kinser, 1983: Ken Schrader, 1984: Rick Hood, 1985: Rick Hood, 1986: Steve Butler, 1987: Steve Butler, 1988: Steve Butler, 1989: Rich Vogler, 1990: Steve Butler, 1991: Robbie Stanley, 1992: Robbie Stanley, 1993: Robbie Stanley, 1994: Doug Kalitta, 1995: Tony Stewart, 1996: Brian Tyler, 1997: Brian Tyler, 1998: Tony Elliott, 1999: Dave Darland, 2000: Tony Elliott, 2001: J.J. Yeley, 2002: Tracy Hines, 2003: J.J. Yeley, 2004: Jay Drake, 2005: Levi Jones, 2006: Josh Wise, 2007: Levi Jones, 2008: Jerry Coons Jr., 2009: Levi Jones, 2010: Levi Jones (Dirt) & Shane Hmiel (Pavement), 2011: Levi Jones (Dirt) & Bobby Santos (Pavement), 2012: Bryan Clauson, 2013: Bryan Clauson, 2014: Brady Bacon, 2015: Robert Ballou, 2016: Brady Bacon, 2017: Chris Windom, 2018: Tyler Courtney, 2019: C.J. Leary, 2020: Brady Bacon

------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC SPRINT CAR OWNER CHAMPIONS:

1961: Sterling Plumbing & Heating, 1962: Bruce Homeyer, 1963: Bruce Homeyer, 1964: Jud Phillips, 1965: Jack Colvin, 1966: Anderson Products, 1967: Rufus Gray, 1968: Ray Smith, 1969: Willie Davis, 1970: Kenny Lay, 1971: Willie Davis, 1972: Mauri Amerling, 1973: R-B Racing Associates, 1974: Conger & Stapp Racing, 1975: Ernie Ensign, 1976: Steve Stapp Racing, 1977: Sherman Armstrong, 1978: Sherman Armstrong, 1979: Lloyd Weaver, 1980: Gohr Distributing Co., 1981: Ben Leyba, 1982: Ben Leyba, 1983: Damon Fortune, 1984: Damon Fortune, 1985: Damon Fortune, 1986: Phil Poor, 1987: Jeff Stoops, 1988: Jeff Stoops, 1989: Dynamics, Inc., 1990: Johnny Vance Racing Team, Inc., 1991: Ron Stanley, 1992: Dynamics, Inc., 1993: Dynamics, Inc., 1994: Utopia Services, Inc., 1995: Niebel Engines, Inc., 1996: Dynamics, Inc., 1997: Dynamics, Inc., 1998: Vance/Walker Racing, 1999: Dynamics, Inc., 2000: Walker/Lamers Racing, 2001: Walker/Gratton Racing, 2002: Dynamics, Inc., 2003: Tony Stewart Racing, 2004: Dynamics, Inc., 2005: 2B Racing, 2006: Tony Stewart Racing, 2007: Tony Stewart Racing, 2008: Dynamics, Inc., 2009: Tony Stewart Racing, 2010: Tony Stewart Racing, 2011: Tony Stewart Racing, 2012: CTR/BCI/Curb-Agajanian, 2013: Tony Stewart Racing/Curb-Agajanian, 2014: Dynamics, Inc., 2015: Robert Ballou, 2016: Dynamics, Inc., 2017: Baldwin Brothers Racing, 2018: Clauson/Marshall/Newman Racing, 2019: Reinbold/Underwood Motorsports, 2020: Dynamics, Inc.

------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC SPRINT CAR ROOKIES OF THE YEAR

1971: Darl Harrison, 1972: Billy Cassella, 1973: Rich Leavell, 1974: Lee Osborne, 1975: Marvin Carman, 1976: Roger Rager, 1977: Eddie Leavitt, 1978: Tim Richmond, 1979: Jerry Carman, 1980: Frank Riddle, 1981: Steve Long & Johnny Coogan, 1982: Danny Milburn, 1983: Dean Shirley, 1984: Jerry Russell, 1985: Terry Shepherd, 1986: Kenny Jacobs, 1987: Rick Ungar, 1988: Dean Jacobs, 1989: Eric Gordon, 1990: Rick Howerton, 1991: Tony Stewart, 1992: Gary Cameron II, 1993: Kenny Irwin Jr., 1994: Bobby Smith, 1995: Mark Cassella, 1996: Gus Wasson, 1997: J.J. Yeley, 1998: Tracy Hines, 1999: Ryan Newman, 2000: Bud Kaeding, 2001: Ed Carpenter, 2002: Boston Reid, 2003: Michael Lewis & Mat Neely, 2004: Josh Ford & Josh Wise, 2005: Darren Hagen, 2006: Scotty Weir, 2007: Ricky Stenhouse Jr., 2008: Chad Boat, 2009: Henry Clarke, 2010: Justin Grant, 2011: Coleman Gulick, 2012: C.J. Leary, 2013: Tyler Courtney, 2014: Jarett Andretti, 2015: Aaron Farney, 2016: Isaac Chapple, 2017: Stevie Sussex, 2018: Timmy Buckwalter & Logan Seavey, 2019: Dustin Clark, 2020: Jadon Rogers
 
2 members like this post: sjracer26, TNRustler
9/29/21, 11:51 AM   #8
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

Not only was Jim Hurtubise an accomplished competitor in the USAC Racing Sprint Cars here at Terre Haute Did you know he also has a NASCAR Cup Series victory to his credit? Indeed Herk won the 1966 Atlanta 500 at the Atlanta Motor Speedway. https://www.youtube.com/watch?v=wzv4uFd_Kv0
 
3 members like this post: Hustlin-Hoosier, mc/rider, sjracer26
9/29/21, 6:37 PM   #9
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

FRIDAY NIGHT LIGHTS AT TERRE HAUTE: USAC’S HURTUBISE CLASSIC FRIDAY

By: Richie Murray – USAC Media
Dave Dellinger Photo

Terre Haute, Indiana (September 29, 2021)………In the long, storied history of the Terre Haute (Ind.) Action Track, few drivers have had the amount of success that Chris Windom has accrued in USAC AMSOIL National Sprint Car competition at the half-mile dirt oval.

The only four-time winner of the Jim Hurtubise Classic presented by Terre Haute Chevrolet will attempt to make it a high-five this Friday night, October 1, in the 22nd running of the event at western Indiana’s Terre Haute Action Track.

In September of 2020 at Terre Haute, Windom pounced early, shooting to the lead on the opening lap from his starting spot inside the second row, then carved his way through a gridlock of traffic to gain a comfortable lead. Even a late-race restart was unable to deter Windom who forcefully put his foot down and ended all thoughts of being beaten on this occasion.

That victory allowed Windom to become the first four-time winner of the Jim Hurtubise Classic, surpassing the three accumulated by Jack Hewitt in 1990-91-95. Windom had previously won the Hurtubise Classic in 2011-16-17, the latter of which came during his USAC National Sprint Car championship season.

“With how good he was here, that’s pretty special.” Windom reflected on Hurtubise and his 2020 victory. “I honestly didn’t know that could be broken, so that was really cool to find that out after the race. This place has been so good to me throughout my whole career. I love coming here and racing. We’ve always had a fast car here all those years.”

Windom’s lone victory of the 2021 USAC AMSOIL Sprint Car National Championship came at Terre Haute during May’s Tony Hulman Classic, which was his seventh series victory at the track. Windom stands at seven Terre Haute USAC Sprint triumphs, just one behind Gary Bettenhausen and Jack Hewitt for the most all-time.

The Canton, Ill. native has procured seven top-fives in his Hurtubise Classic career with four wins, plus a 2nd in 2015, a 3rd in 2018 and a 4th in 2019, the same night he also notched the fastest qualifying time and is one of five past Jim Hurtubise Classic winners who’ll be in this Friday night’s field: Brady Bacon (2014 & 2018), Chase Stockon (2012), Robert Ballou (2015) and Justin Grant (2019).

Bacon (Broken Arrow, Okla.) leads the point standings in pursuit of his fourth career series championship. Bacon’s Hurtubise Classic prowess shows five more top-ten results in addition to his two victories in 2014 and 2018, a 2nd in 2013, a 5th in 2020, a 7th in both 2016-17 and a 9th in 2015.

Stockon (Fort Branch, Ind.), along with Windom, are the only two drivers to win the Tony Hulman Classic, the Don Smith Classic and the Jim Hurtubise Classic USAC Sprint events at Terre Haute in their careers. Stockon bagged a Hurtubise victory late in the 2012 season. He’s finished inside the top-10 of the Hurtubise Classic in nine consecutive seasons with a 4th in 2016, 5th in 2014, 6th in 2017, 7th twice in 2015 & 19, 8th in 2018 & 2020 and 9th in 2013. He was also the fastest qualifier in 2016 and recently notched an MSCS win at THAT on August 15.

Ballou (Rocklin, Calif.) has been behind the wheel of some of those spectacular moments at Terre Haute. He’s been a fast qualifier for the Hurtubise Classic on three occasions in 2010-17-18. The 2015 USAC National Sprint Car champ has also finished as the runner-up in the event three times in addition to his victory; he was 2nd in 2012-14-18 and also had a top-five ride in 2020 with a 4th, plus a pair of 5th place results in 2010-11.

Grant (Rocklin, Calif.) won the Hurtubise Classic in 2019 and is the only driver to finish on the “podium” in each of the last two runnings of the event after earning 3rd in 2020. He added a second USAC Sprint win at Terre Haute during Indiana Sprint Week in late July of 2020. Grant had experienced the Hurtubise Classic top-five on just one other occasion prior to 2019, a 4th in 2017.

Logan Seavey (Sutter, Calif.) is the most recent USAC National Sprint Car feature winner at Terre Haute, scoring July’s Indiana Sprint Week round at the famed half-mile dirt oval. In his Jim Hurtubise Classic debut in 2020, Seavey was forced into a backup car due to mechanical troubles in qualifying. After that misfortune, Seavey’s night turned around after charging from the back of his heat race to transfer, then advanced from his 22nd starting spot to finish 9th in the feature to score KSE Racing Products Hard Charger honors.

Kevin Thomas Jr. (Cullman, Ala.) finished as the runner-up in the 2019 Hurtubise Classic, which was his best career finish in his nine starts in the event. The two-time Terre Haute USAC Sprint winner in 2013 and 2017 has won both the Tony Hulman Classic and the Don Smith Classic in his career but will try to add the Jim Hurtubise Classic to his “Big Three” win total on Friday. He ran 5th at the “Hurtubise” in 2018 and was also 6th in 2015, 7th in 2020 and 10th in 2012. He was also the fastest qualifier in 2013.

C.J. Leary (Greenfield, Ind.), the 2019 USAC AMSOIL National Sprint Car champ, has had top-five results in the Jim Hurtubise Classic on two occasions, taking 4th in 2018 and 5th in 2019. He did have a string of top-tens in the event that had been five years running with an 8th in 2015 as well as 9th in 2016 and 2017. However, his string was ended when a first lap incident knocked him out of the race in 2020 after earlier setting quick time. Leary is a past Sumar Classic USAC Silver Crown winner at Terre Haute in 2016.

Shane Cottle (Kansas, Ill.) owns four career top-ten finishes at the Hurtubise Classic with a 4th as his best in 2014 along with a 6th in both 2018 and 2020 and a 7th in 2010. Meanwhile, Nick Bilbee (Indianapolis, Ind.) earned his best Hurtubise Classic run of 8th in his last start in 2019. Brandon Mattox (Terre Haute, Ind.) has made five previous Hurtubise Classic starts, but is looking for his first top-10 performance in the event after a 20th place result in 2020. He finished 5th with MSCS in August at Terre Haute.

Jason McDougal (Broken Arrow, Okla.) has made two Jim Hurtubise Classic starts, both of which have resulted in top-10 finishes, a 10th in 2018 and 6th in 2019, and was also 3rd in an MSCS show at Terre Haute on Aug. 15. Gas City’s track champion from 2020, Max Adams (Loomis, Calif.), scored an 11th at the “Hurtubise” in 2019.

Tanner Thorson (Minden, Nev.) is having one of the finest Rookie seasons in the history of the division with five wins this year. Friday will mark his debut appearance in the Hurtubise Classic following 11th and 8th place finishes in his two previous Terre Haute starts in May and July of 2021.

Jake Swanson (Anaheim, Calif.) will make his second Jim Hurtubise Classic appearance following a 15th place finish in 2020. Finishing one spot behind in that event was 2020 USAC National Sprint Car Rookie of the Year, Jadon Rogers (Worthington, Ind.), who took 16th as he also intends to make his second start in the event.

The race honors the late, great Jim Hurtubise, the 1993 National Sprint Car Hall of Fame inductee who achieved what seemed nearly impossible, winning five consecutive USAC National Sprint Car feature events at Terre Haute between 1960 and 1962.

Hurtubise, of North Tonawanda, N.Y., stood the racing world on its ears in 1960 when he flirted with the 150-mph barrier at the Indianapolis Motor Speedway where he was that year’s Indianapolis 500 Rookie of the Year. National Championship wins for Hurtubise came at Sacramento, Calif., Langhorne, Pa. and Springfield, Ill. (twice), before suffering serious burns in an accident at Milwaukee, Wisc. in 1964.

He was the last driver to wheel a front-engine car at the Indianapolis 500 in 1968. A spectacular Sprint Car racer, he won 14 USAC features and was also an accomplished stock car racer, having won the 1966 Atlanta 500 NASCAR Cup race.

Friday’s 22nd running of the Jim Hurtubise Classic presented by Terre Haute Chevrolet features both the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship and the Schaeffer’s Oil Indiana RaceSaver Sprints.

Pits open at 3pm EDT, grandstands at 4pm, drivers meeting at 5:45pm & hot laps at 6:30pm with qualifying and racing to follow. Adult general admission tickets are $25. Infield admission is $15. Kids 11 & under are FREE.

The Jim Hurtubise Classic can be watched LIVE on FloRacing at https://bit.ly/3frPoW6.

==========================

USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP POINTS: 1-Brady Bacon-2456, 2-Kevin Thomas Jr.-2385, 3-Justin Grant-2344, 4-C.J. Leary-2188, 5-Tanner Thorson-2172, 6-Chris Windom-2107, 7-Jake Swanson-1989, 8-Robert Ballou-1886, 9-Chase Stockon-1601, 10-Logan Seavey-1263.

JIM HURTUBISE CLASSIC WINS:
4-Chris Windom
3-Jack Hewitt
2-Brady Bacon
1-Robert Ballou, Jerry Coons Jr., Tony Elliott, Justin Grant, Tray House, Tony Jones, Rusty McClure, Jon Stanbrough, Robbie Stanley, Chase Stockon, Kevin Thomas & J.J. Yeley

PAST JIM HURTUBISE CLASSIC WINNERS:
1990: Jack Hewitt
1991: Jack Hewitt
1992: Rusty McClure
1993: Robbie Stanley
1994: Tray House
1995: Jack Hewitt
1996: Kevin Thomas
1997: J.J. Yeley
1998: Tony Elliott
1999: Tony Jones
2010: Jon Stanbrough
2011: Chris Windom
2012: Chase Stockon
2013: Jerry Coons Jr.
2014: Brady Bacon
2015: Robert Ballou
2016: Chris Windom
2017: Chris Windom
2018: Brady Bacon
2019: Justin Grant
2020: Chris Windom

TERRE HAUTE ACTION TRACK USAC SPRINT CAR WINS: (167 Points Races)
8-Gary Bettenhausen & Jack Hewitt
7-Chris Windom
6-Bubby Jones, Sheldon Kinser & J.J. Yeley
5-Jim Hurtubise, Levi Jones, Jon Stanbrough & Rich Vogler
4-Bud Kaeding & Roger McCluskey
3-Don Branson, Steve Butler, Pancho Carter, Daron Clayton, Jerry Coons Jr., Tyler Courtney, Jay Drake, Cary Faas, Tracy Hines, Rick Hood, Joe Saldana & Chase Stockon
2-Brady Bacon, Robert Ballou, Rollie Beale, Tom Bigelow, Dave Darland, Justin Grant, Cory Kruseman, Johnny Rutherford, Dick Tobias, Kevin Thomas Jr., Bruce Walkup & Greg Weld
1-Billy Cassella, Steve Chassey, Bryan Clauson, Mel Cornett, Larry Dickson, Ed Elisian, Tony Elliott, Aaron Farney, A.J. Foyt, Richard Griffin, Chuck Gurney, Tommy Hinnershitz, Tray House, Chet Johnson, Tony Jones, Doug Kalitta, Frankie Kerr, Steve Kinser, Eddie Leavitt, Andy Linden, Bobby Marshman, Charlie Masters, Rusty McClure, James McElreath, Jim McElreath, Jim McWithey, Jan Opperman, Terry Pletch, Larry Rice, Eddie Sachs, Logan Seavey, Sammy Sessions, Ron Shuman, George Snider, Robbie Stanley, Brad Sweet, Kevin Thomas & Bobby Unser

TERRE HAUTE ACTION TRACK USAC SPRINT CAR WINNERS:
1957: Ed Elisian (6/16) & Andy Linden (8/18)
1958: Eddie Sachs (6/22) & Tommy Hinnershitz (8/17)
1959: Don Branson (6/21) & Jim McWithey (8/16)
1960: Don Branson (6/12) & Jim Hurtubise (8/21)
1961: Jim Hurtubise (6/11) & Jim Hurtubise (8/13)
1962: Jim Hurtubise (6/17) & Jim Hurtubise (8/12)
1963: Roger McCluskey (6/16) & Bobby Marshman (8/11)
1964: A.J. Foyt (6/14) & Don Branson (8/9)
1965: Johnny Rutherford (6/13) & Johnny Rutherford (8/15)
1966: Roger McCluskey (6/19), Roger McCluskey (6/19) & Roger McCluskey (9/14)
1967: Bobby Unser (6/11), Greg Weld (6/11), Rollie Beale (8/13) & Greg Weld (9/10)
1968: Gary Bettenhausen (6/16), Larry Dickson (8/11) & Gary Bettenhausen (9/8)
1969: Gary Bettenhausen (8/10) & Gary Bettenhausen (10/19)
1970: Jim McElreath (6/21), Dick Tobias (8/9) & Bruce Walkup (9/13)
1971: George Snider (5/1) & Gary Bettenhausen (8/8)
1972: Bruce Walkup (4/30), Charlie Masters (6/11) & Rollie Beale (8/19)
1973: Joe Saldana (5/5), Mel Cornett (6/9) 7 Sammy Sessions (8/5)
1974: Gary Bettenhausen (4/14) & Sheldon Kinser (8/4)
1975: Pancho Carter (5/4), Joe Saldana (6/1), Gary Bettenhausen (8/3) & Tom Bigelow (9/21)
1976: Jan Opperman (5/1), Tom Bigelow (6/6), Gary Bettenhausen (8/1) & Chuck Gurney (10/31)
1977: James McElreath (5/7), Sheldon Kinser (6/5), Bubby Jones (7/31) & Pancho Carter (9/25)
1978: Dick Tobias (5/6), Billy Cassella (6/4) & Bubby Jones (9/24)
1979: Pancho Carter (5/5), Bubby Jones (5/6), Bubby Jones (6/3), Bubby Jones (8/5) & Bubby Jones (9/23)
1980: Eddie Leavitt (5/3), Steve Chassey (5/4), Joe Saldana (6/29), Rich Vogler (8/3) & Rich Vogler (9/21)
1981: Sheldon Kinser (5/3), Rich Vogler (8/9) & Sheldon Kinser (9/7)
1982: Chet Johnson (5/9), Sheldon Kinser (6/20), Steve Kinser (8/8) & Larry Rice (9/5)
1983: Jack Hewitt (5/8), Rich Vogler (6/19) & Jack Hewitt (8/28)
1984: Rick Hood (6/10) & Steve Butler (8/26)
1985: Ron Shuman (5/5), Rick Hood (6/9) & Rick Hood (8/25)
1986: Rich Vogler (5/4) & Sheldon Kinser (8/3)
1987: Steve Butler (5/3) & Steve Butler (5/23)
1990: Jack Hewitt (7/8)
1991: Jack Hewitt (7/7)
1992: Rusty McClure (7/12) & Cary Faas (10/11)
1993: Dave Darland (5/2) & Robbie Stanley (7/11)
1994: Cary Faas (5/1) & Tray House (7/17)
1995: Jack Hewitt (4/30) & Jack Hewitt (7/16)
1996: Doug Kalitta (5/12), Kevin Thomas (7/12) & Jack Hewitt (10/5)
1997: J.J. Yeley (6/27), J.J. Yeley (7/23) & Jack Hewitt (10/4)
1998: Cary Faas (5/29) & Tony Elliott (8/14)
1999: Tracy Hines (5/8), Tony Jones (6/17), Jerry Coons Jr. (6/18), Frankie Kerr (6/19) & Terry Pletch (7/21)
2000: Jay Drake (6/15), Richard Griffin (6/16), Jay Drake (6/18) & Jay Drake (7/28)
2001: Tracy Hines (5/19), Bud Kaeding (10/20) & Bud Kaeding (10/20)
2002: Jon Stanbrough (5/11), Cory Kruseman (7/27) & J.J. Yeley (10/5)
2003: J.J. Yeley (5/17), Tracy Hines (7/26), J.J. Yeley (8/14 Special Event) & J.J. Yeley (10/4)
2004: Cory Kruseman (5/22), J.J. Yeley (7/24) & Bud Kaeding (9/4)
2005: Levi Jones (7/22), Levi Jones (9/30) & Levi Jones (10/1)
2006: Daron Clayton (10/6) & Daron Clayton (10/7)
2007: Jon Stanbrough (5/19)
2008: Levi Jones (5/22)
2009: Levi Jones (5/21), Brad Sweet (7/15) & Jon Stanbrough (9/12)
2010: Jerry Coons Jr. (5/27), Jon Stanbrough (7/14) & Jon Stanbrough (9/11)
2011: Chris Windom (7/13) & Chris Windom (9/10)
2012: Bud Kaeding (5/24), Daron Clayton (7/18) & Chase Stockon (10/12)
2013: Kevin Thomas Jr. (7/17) & Jerry Coons Jr. (8/31)
2014: Dave Darland (5/21), Bryan Clauson (7/16) & Brady Bacon (9/18)
2015: Aaron Farney (7/15) & Robert Ballou (9/18)
2016: Robert Ballou (5/25), Chase Stockon (7/17) & Chris Windom (10/15)
2017: Chris Windom (9/15) & Kevin Thomas Jr. (10/14)
2018: Tyler Courtney (5/23), Tyler Courtney (7/25) & Brady Bacon (9/14)
2019: Chase Stockon (5/22), Tyler Courtney (7/24) & Justin Grant (9/13)
2020: Chris Windom (7/1), Justin Grant (7/29) & Chris Windom (9/18)
2021: Chris Windom (5/26) & Logan Seavey (7/28)

PAST JIM HURTUBISE CLASSIC FEATURE RESULTS:
1990 FEATURE: (30 laps) 1. Jack Hewitt, 2. Tony Weyant, 3. Rich Vogler, 4. Steve Butler, 5. Terry Shepherd, 6. Jeff Walker, 7. Jack Ziegler, 8. Kevin Thomas, 9. Jerry Nemire, 10. Tony Elliott, 11. Eric Gordon, 12. Jim Mahoney, 13. Bob Bowen, 14. Manny Rockhold, 15. Andy Stapp, 16. Dave Peperak, 17. Rick Howerton, 18. Ray Morgan, 19. George McCord, 20. Leon Gentry. NT
1991 FEATURE: (30 laps) 1. Jack Hewitt, 2. Tony Elliott, 3. Johnny Parsons, 4. Frankie Kerr, 5. Terry Shepherd, 6. Steve Butler, 7. Bill Rose, 8. Brad Marvel, 9. Eric Gordon, 10. Robbie Stanley, 11. Tray House, 12. Chip Thomas, 13. Tony Weyant, 14. Dave Peperak, 15. Jeff O’Banion, 16. Jon Stanbrough, 17. Ray Morgan, 18. Billy Throckmorton, 19. Jeff Bloom, 20. Craig Keel. 12:34.17
1992 FEATURE: (30 laps) 1. Rusty McClure, 2. Tony Elliott, 3. Steve Butler, 4. Robbie Stanley, 5. Jack Hewitt, 6. Greg Staab, 7. Dave Darland, 8. Kent Christian, 9. Jon Stanbrough, 10. Jerry Nemire, 11. Eric Gordon, 12. Dave Peperak, 13. Jim Keeker, 14. Cary Faas, 15. Doug Kalitta, 16. Tray House, 17. Jeff Donelson, 18. Bill Rose, 19. Brad Marvel, 20. Leon Gentry. NT
1993 FEATURE: (30 laps) 1. Robbie Stanley, 2. Cary Faas, 3. Tony Elliott, 4. Danny Smith, 5. Tray House, 6. Eric Gordon, 7. Terry Shepherd, 8. Joe Roush, 9. Kent Christian, 10. Greg Staab, 11. Dave Peperak, 12. Jerry Nemire, 13. Bill Rose, 14. Steve Butler, 15. Doug Kalitta, 16. Leon Gentry, 17. Blake Hollingsworth, 18. Kevin Thomas, 19. Dave Darland, 20. Jack Hewitt. NT
1994 FEATURE: (30 laps) 1. Tray House, 2. Tony Elliott, 3. Kevin Thomas, 4. Brian Hayden, 5. Jon Stanbrough, 6. Eric Gordon, 7. Bill Rose, 8. Dave Darland, 9. Ray Morgan, 10. Cary Faas, 11. Brad Marvel, 12. Troy Link, 13. Aaron Mosley, 14. Denny Stewart, 15. Dr. Tom Black, 16. Derek Davidson, 17. Doug Kalitta, 18. Jack Hewitt, 19. Tony Stewart, 20. Jeff O’Banion. NT
1995 FEATURE: (30 laps) 1. Jack Hewitt, 2. Rusty McClure, 3. Brad Marvel, 4. Tray House, 5. Mark Cassella, 6. Bill Rose, 7. Tony Jarrett, 8. Kevin Doty, 9. Ray Morgan, 10. Kevin Thomas, 11. Doug Kalitta, 12. Eric Gordon, 13. Tony Elliott, 14. Terry Pletch, 15. Jeff O’Banion, 16. Jimmy Stinson, 17. Brian Hayden, 18. Tony Stewart, 19. Dave Peperak, 20. Greg Staab, 21. Dr. Tom Black, 22. Todd Kelley. NT
1996 FEATURE: (30 laps) 1. Kevin Thomas, 2. Tony Stewart, 3. Brian Hayden, 4. Byron Reed, 5. Bill Rose, 6. Jason McCord, 7. Brad Marvel, 8. Billy Puterbaugh, Jr., 9. Brian Tyler, 10. Dave Darland, 11. Tony Elliott, 12. Kent Christian, 13. Gus Wasson, 14. Tray House, 15. Chris Beaver, 16. Todd Wohlford, 17. Terry Pletch, 18. Aaron Mosley, 19. Doug Kalitta, 20. Dave Steele, 21. Mark Cassella, 22. Tim Cox. NT
1997 FEATURE: (30 Laps) 1. J.J. Yeley, 2. Mike Kirby, 3. Dave Darland, 4. Jon Stanbrough, 5. Brian Hayden, 6. Cory Kruseman, 7. Tim Montgomery, 8. Steve Surniak, 9. Tony Elliott, 10. Kevin Doty, 11. Brian Tyler, 12. Troy Cline, 13. Bill Rose, 14. Tony Jarrett, 15. Derek Davidson, 16. Dave Peperak, 17. Chris Beaver, 18. Richard Griffin, 19. Cary Faas, 20. Russ Gamester, 21. Jack Hewitt, 22. Billy Puterbaugh Jr. NT
1998 FEATURE: (30 laps) 1. Tony Elliott, 2. Dave Darland, 3. Kevin Thomas, 4. Derek Davidson, 5. Rusty McClure, 6. Robbie Rice, 7. Jon Stanbrough, 8. Jack Hewitt, 9. Tim Cox, 10. Kent Christian, 11. Tim Montgomery, 12. Jason McCord, 13. Billy Puterbaugh, Jr., 14. Ron Smoker, 15. A.J. Anderson, 16. J.J. Yeley, 17. Kevin Doty, 18. Bill Rose, 19. Brian Hayden, 20. Dave Feese, 21. Tracy Hines, 22. Kevin Miller. NT
1999 FEATURE: (20 Laps) 1. Tony Jones, 2. Jac Haudenschild, 3. J.J. Yeley, 4. Steve Ostling, 5. Mike English, 6. Kevin Briscoe, 7. Jack Hewitt, 8. Troy Rutherford, 9. Cary Faas, 10. Rusty McClure, 11. Tony Elliott, 12. Kevin Thomas, 13. Jonathan Vennard, 14. Brian Hayden, 15. Brad Fox, 16. Cory Kruseman, 17. Troy Cline, 18. Terry Pletch, 19. Mike Boat, 20. A.J. Anderson. NT
2010 FEATURE: (30 laps) 1. Jon Stanbrough, 2. Dave Darland, 3. Hunter Schuerenberg, 4. Bryan Clauson, 5. Robert Ballou, 6. Jerry Coons Jr., 7. Shane Cottle, 8. Levi Jones, 9. Jonathan Hendrick, 10. Tracy Hines, 11. J.J. Hughes, 12. Chase Stockon, 13. Bill Rose, 14. Jon Sciscoe, 15. Justin Grant, 16. Chris Windom, 17. Casey Riggs, 18. Henry Clarke, 19. Caleb Armstrong, 20. Kurt Gross, 21. Ty Deckard, 22. Blake Fitzpatrick, 23. Damion Gardner. NT
2011 FEATURE: (30 laps) 1. Chris Windom, 2. Levi Jones, 3. Hunter Schuerenberg, 4. Keith Bloom Jr., 5. Robert Ballou, 6. Tracy Hines, 7. Casey Shuman, 8. Dave Darland, 9. Bobby East, 10. Blake Fitzpatrick, 11. Chase Stockon, 12. Jerry Coons Jr., 13. Jon Stanbrough, 14. Daron Clayton, 15. Hud Cone, 16. J.J. Hughes, 17. Damion Gardner, 18. Wes McIntyre, 19. Shane Cottle, 20. Brandon Mattox, 21. Bryan Clauson, 22. Kevin Studley. NT
2012 FEATURE: (30 laps) 1. Chase Stockon, 2. Robert Ballou, 3. Jerry Coons, Jr., 4. Tracy Hines, 5. Dave Darland, 6. Bryan Clauson, 7. Hunter Schuerenberg, 8. Chris Windom, 9. Bobby East, 10. Kevin Thomas, Jr., 11. Bud Kaeding, 12. Damion Gardner, 13. Braylon Fitzpatrick, 14. Tanner Swanson, 15. Coleman Gulick, 16. C.J. Leary, 17. Daren Krockenberger, 18. Jon Stanbrough, 19. Kurt Gross, 20. Kody Swanson, 21. Blake Fitzpatrick, 22. Brandon Mattox. NT
2013 FEATURE: (30 laps) 1. Jerry Coons Jr., 2. Brady Bacon, 3. Tracy Hines, 4. Bryan Clauson, 5. Dave Darland, 6. Robert Ballou, 7. Jon Stanbrough, 8. Chris Windom, 9. Chase Stockon, 10. Daron Clayton, 11. Kyle Cummins, 12. Kevin Thomas Jr., 13. Shane Cottle, 14. Justin Grant, 15. Tyler Courtney, 16. Korey Weyant, 17. Nick Drake, 18. Kevin Studley, 19. Braylon Fitzpatrick, 20. Blake Fitzpatrick, 21. Jake Simmons, 22. Kurt Gross, 23. Brandon Mattox. 14:43.98
2014 FEATURE: (30 laps) 1. Brady Bacon, 2. Robert Ballou, 3. Brady Short, 4. Shane Cottle, 5. Chase Stockon, 6. Dave Darland, 7. Bryan Clauson, 8. Tracy Hines, 9. Jerry Coons Jr., 10. Chris Windom, 11. Jon Stanbrough, 12. C.J. Leary, 13. Justin Grant, 14. Kevin Thomas Jr., 15. Hunter Schuerenberg, 16. Logan Jarrett, 17. Jarett Andretti, 18. Brandon Mattox, 19. Jac Haudenschild, 20. Chad Boespflug, 21. Bill Rose. 11:34.17
2015 FEATURE: (30 laps) 1. Robert Ballou, 2. Chris Windom, 3. Dave Darland, 4. Jon Stanbrough, 5. Jerry Coons Jr., 6. Kevin Thomas Jr., 7. Chase Stockon, 8. C.J. Leary, 9. Brady Bacon, 10. Tyler Courtney, 11. Thomas Meseraull, 12. Hunter Schuerenberg, 13. Shane Cottle, 14. Justin Grant, 15. Aaron Farney, 16. Tracy Hines, 17. Brady Short, 18. Jarett Andretti, 19. J.J. Hughes, 20. Kyle Robbins, 21. Mario Clouser, 22. Chad Boespflug. NT
2016 FEATURE: (30 laps) 1. Chris Windom, 2. Chad Boespflug. 3. Jerry Coons Jr., 4. Chase Stockon, 5. Justin Grant, 6. Tyler Courtney, 7. Brady Bacon, 8. Jon Stanbrough, 9. C.J. Leary, 10. Aaron Farney, 11. Bret Mellenberndt, 12. Thomas Meseraull, 13. Dave Darland, 14. Kevin Thomas Jr., 15. Carson Macedo, 16. Corey Smith, 17. Isaac Chapple, 18. Kyle Robbins, 19. Joe Bares, 20. Nate McMillin, 21. J.J. Hughes, 22. Jeff Pritchett. NT
2017 FEATURE: (30 laps) 1. Chris Windom, 2. Chad Boespflug, 3. Tyler Courtney, 4. Justin Grant, 5. Aaron Farney, 6. Chase Stockon, 7. Brady Bacon, 8. Scotty Weir, 9. C.J. Leary, 10. Dave Darland, 11. Jon Stanbrough, 12. Robert Ballou, 13. Jarett Andretti, 14. Josh Hodges, 15. Carson Short, 16. Kyle Robbins, 17. Mario Clouser, 18. J.J. Hughes, 19. Kevin Thomas, Jr., 20. Shane Cottle, 21. Isaac Chapple, 22. Aric Gentry. NT
2018 FEATURE: (30 laps - starting positions in parentheses) 1. Brady Bacon (5), 2. Robert Ballou (6), 3. Chris Windom (7), 4. C.J. Leary (2), 5. Kevin Thomas, Jr. (12), 6. Shane Cottle (1), 7. Tyler Courtney (3), 8. Chase Stockon (4), 9. Stevie Sussex (11), 10. Jason McDougal (17), 11. Jarett Andretti (10), 12. Bill Rose (15), 13. Isaac Chapple (19), 14. James Lyerla (20), 15. Shawn Arriaga (21), 16. Brian VanMeveren (18), 17. Patrick Budde (23), 18. Carson Short (13), 19. Justin Grant (9), 20. Dave Darland (8), 21. Gabe Griffith (22), 22. Nick Bilbee (14), 23. Josh Hodges (16). NT
2019 FEATURE: (30 laps, starting position in parentheses) 1. Justin Grant (3), 2. Kevin Thomas, Jr. (5), 3. Tyler Courtney (9), 4. Chris Windom (6), 5. C.J. Leary (4), 6. Jason McDougal (7), 7. Chase Stockon (2), 8. Nick Bilbee (1), 9. Josh Hodges (11), 10. Carson Short (8), 11. Max Adams (17), 12. Isaac Chapple (15), 13. Dustin Smith (13), 14. Kyle Robbins (19), 15. Dustin Christie (18), 16. Aric Gentry (22), 17. Steve Thomas (21), 18. Brady Bacon (10), 19. Tye Mihocko (20), 20. Brian VanMeveren (16), 21. Mitch Wissmiller (14), 22. Bill Rose (12). NT
2020 FEATURE: (30 laps, starting positions in parentheses) 1. Chris Windom (3), 2. Dave Darland (1), 3. Justin Grant (2), 4. Robert Ballou (4), 5. Brady Bacon (5), 6. Shane Cottle (9), 7. Kevin Thomas Jr. (13), 8. Chase Stockon (7), 9. Logan Seavey (22), 10. Anton Hernandez (8), 11. Carson Short (10), 12. Clinton Boyles (19), 13. Austin Williams (18), 14. J.J. Hughes (14), 15. Jake Swanson (12), 16. Jadon Rogers (17), 17. Tye Mihocko (16), 18. Max Adams (21), 19. Eddie Tafoya Jr. (20), 20. Brandon Mattox (11), 21. Jonathan Vennard (15), 22. C.J. Leary (6). NT
 
1 member likes this post: BrentTFunk
9/30/21, 2:54 PM   #10
Re: Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver
TEI PR
TEI PR is offline
Senior Member

Join Date: Apr 2016
Posts: 1,164
 

https://www.facebook.com/usacracing/...55378965747153
 
1 member likes this post: mc/rider
Reply Indiana Open Wheel > Indiana Open Wheel Forum > Fri Oct 1 Jim Hurtubise Classic USAC Sprints + RaceSaver Spr


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search



All times are GMT -4. The time now is 5:34 AM.


Make IndianaOpenWheel.com your homepage
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.
© 2005-2021 IndianaOpenWheel.com
Mobile VersionLinks: Dave Merritt - Chris Pedersen - Carey Fox - Carey Akin - Joe Bennett - Brandon Murray - Dave Roach - John DaDalt - Racin; With D.O. - Jackslash Media